خبر فوری

راهپیمایی در لندن برای حمایت از آزادی نازنین زاغری

 نظرها
راهپیمایی در لندن برای حمایت از آزادی نازنین زاغری
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

گروهی از شهروندان بریتانیا و فعالان حقوق بشر، روز شنبه ۲۵ نوامبر با برگزاری تجمعی در منطقه همپستد لندن و سپس راهپیمایی، خواستار آزادی نازنین زاغری، شهروند ۳۸ ساله ایرانی‌-بریتانیایی شدند. ریچارد راتکلیف، همسر نازنین زاغری و دیگر اعضای خانواده او نیز در این تجمع حضور داشتند.

خانم زاغری که ۶۰۰ روز از حبس او در زندانهای ایران می‌گذرد، پس از سفر به ایران برای دیدار با خانواده اش، در آوریل سال ۲۰۱۶ میلادی در فرودگاه تهران بازداشت و در سپتامبر همان سال از سوی دادگاه ایران به پنج سال زندان محکوم شد.

اما تامپسون، بازیگر بریتانیایی یکی از شرکت‌کنندگان در تجمع روز شنبه بود که از دولت بریتانیا خواست برای بازگرداندن این مادر به خانه‌اش، تلاش بیشتری انجام دهد.

اما تامپسون با انتقاد از عملکرد بوریس جانسون گفت: «اگر من توانسته‌ام امروز با وجود بیماری از تخت بیرون آمده و با شرکت در این تجمع از یک عضو جامعه‌مان حمایت کنم، وزیر خارجۀ کشورمان نیز باید بتواند سوار هواپیما شود و برای حل این مشکل [به ایران] برود.»

شرکت‌کنندگان در این تجمع همچنین با امضای نامه‌ای از علی خامنه‌ای، رهبر ایران خواستند که در آستانه برگزاری جشن‌های کریسمس، دستور آزادی خانم زاغری را صادر کند.

قرار است خانم زاغری بار دیگر در تاریخ ۱۰ دسامبر به اتهام «تبلیغ علیه نظام» در یکی از شعب دادگاه انقلاب ایران حاضر شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.