وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

کارت پستال از آلماتی؛ شراب دره های آسا

کارت پستال از آلماتی؛ شراب دره های آسا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

«دره آسا» در جنوب شرق قزاقستان در نزدیکی شهر آلماتی واقع شده است. این منطقه در پای کوههای پوشیده از برف، و در ارتفاع یک هزار متری از سطح دریا واقع شده است. خاک حاصلخیز و نسیم تازه مانع می شود که انگور پیش از موقعش برسد. «دره آسا» جایی است که شراب سازان قزاق فرهنگ شراب سازی منطقه را احیا می کنند.

برخی از شرابهای دره آسا برنده رقابتهای جهانی شراب هم شده اند، از جمله «شراب آربا» که در سال ۲۰۱۵ میلادی مدال طلای را در فرانسه کسب کرد.

بیشتر بخوانید:
سفر به آلماتی شهر باغها

بیشتر بخوانید:
آلماتی در راه تبدیل شدن به بزرگترین مقصد توریستی آسیای مرکزی

سائول کاتاپبایوا از شراب سازی «آربا» درباره این شراب می گوید: «شراب آربا Arba Wine با شیوه های قدیمی و سنتی ساخته می شود. در فرایند ساخت آن از هیچ ماده شیمیایی استفاده نمی کنیم شرابهای ما ۱۰۰ درصد طبیعی است.»

شراب دوستان می توانند در تورهایی که برای آشنایی و چشیدن شرابهای این منطقه برگزار می شود، شرکت کنند. چوپ پنبه ها و بطریهای این شرابها از اروپا وارد می شود و بشکه های بلوط هم از فرانسه می آید.