خبر فوری

ترکیه: بیت‌کوین با معیارهای اسلام منطبق نیست

 نظرها
 ترکیه: بیت‌کوین با معیارهای اسلام منطبق نیست
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دیانت، نهاد دولتی اداره کننده امور مذهبی در ترکیه اعلام کرد خرید بیت‌کوین؛ پول رایج اینترنتی با دستورات مذهبی همخوانی ندارد و برای مسلمانان جایز نیست.

این مرجع مذهبی در پاسخ به سوالی که از سوی شهروندان ترکیه راجع به خرید و فروش و سرمایه گذاری در ارزهای رمز پایه رایج در فضای مجازی از جمله بیت‌کوین و اتیریم صورت می گیرد به صراحت اعلام کرد معامله با پولهای مجازی منطبق با اصول مذهبی نیست زیرا این پول ها توسط دولت به رسمیت شناخته نشده و راه را برای سفته بازی هموار می کند.

ارز رمزپایه واسط مبادله‌ای است که از رمزنگاری برای ایمنی بخشی به تراکنش‌ها و کنترل تولید واحدهای جدید استفاده می‌کند.

عالی ترین مرجع رسیدگی به امور مذهبی در ترکیه همچنین استفاده از بیت‌کوین و دیگر پول های رایج اینترنتی را زمینه ساز اشاعه فعالیت های غیر قانونی و خارج از کنترل نظیر پولشویی معرفی کرده است.

این تصمیم که روز بیست و چهارم نوامبر در جریان نشست مسئولان ارشد نهاد دیانت اتخاذ شده بود چهار روز بعد علنی شد.

این درحالیست که قیمت بیت‌کوین در بازارهای جهانی به تازگی از مرز نه هزار دلار گذشت و به رکورد ۹۷۰۰ دلار آمریکا رسید. بدین ترتیب هر بیت‌کوین در حال حاضر تقریبا هفت برابر ارزش کنونی یک اونس طلا و سهام شرکت‌هایی همچون آی‌بی‌ام و مک دونالد است.

بیشتر بخوانید: بهای بیت‌کوین به مرز ده هزار دلار رسید

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.