خبر فوری
This content is not available in your region

دختران رباتیک افغانستان برنده جایزه «چالش کارآفرینی» در بزرگترین جشنواره اروپا

نظرها
 دختران رباتیک افغانستان برنده جایزه «چالش کارآفرینی» در بزرگترین جشنواره اروپا
اندازه متن Aa Aa

تیم دختران روباتیک افغانستان برنده جایزه «چالش کارآفرینی» در بزرگترین جشنواره روباتیک اروپا در تالین پایتخت استونی شد.

این دختران که از شهر هرات افغانستان هستند در جشنواره رباتیک استونی که از ۲۴ تا ۲۶ نوامبر برگزار شد موفقت به کسب این جایزه شدند. برنده این مسابقات بر اساس رای هزاران نفر از بازدید کنندگان انتخاب می شود.

این تیم از دختران نوجوان که تابستان گذشته و در پی رد شدن ویزایشان برای رفتن به آمریکا و شرکت در رقابت های رباتیک، توجه بین المللی را جلب کرده بودند این بار در اروپا موفقیت کسب کردند.

با این حال بعد از اعتراضات بین المللی آنها توانستند ویزای آمریکا بگیرند و موفق شدند در نخستین رقابت های جهانی رباتیک در واشنگتن مدال نقره این رقابت ها را برای موفقیت شجاعانه شان دریافت کردند.

سفرای افغانستان در لندن و واشنگتن با انتشار توئیت هایی همراه با عکس دختران حاضر در مسابقات استونی موفقیت آنها را تبریک گفته اند.

۳ نفر از تیم رباتیک ۱۲ نفره افغانستان در رقابت های استونی شرکت کرده بودند. ربات آنها که با انرژی خورشیدی کار می کند می تواند به کشاورزانی که روی زمین هایی با وسعت کوچک کار می کنند، کمک کند. 

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.