خبر فوری

حوثی‌ها یک موشک بالستیک دیگر به عربستان شلیک کردند

 نظرها
حوثی‌ها یک موشک بالستیک دیگر به عربستان شلیک کردند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نظامیان عربستان سعودی اعلام کردند موشک بالستیکی را که روز پنجشنبه از یمن به این کشور پرتاب شده بود در نزدیکی شهر خمیس مشیط  در استان عسیر رهگیری و در آسمان سرنگون کرده اند.

این درحالی است که تلویزیون المسیره، نزدیک به حوثی‌ها اعلام کرد که پرتاب موشک میان برد از یمن به عربستان با موفقیت همراه بوده است.

ساعاتی پیش از این عملیات، عبدالملک الحوثی، رهبر جنبش انصارالله ریاض را تهدید کرده بود که در صورتیکه دست از محاصره مناطق تحت کنترل حوثی ها برندارد باید منتظر واکنش تلافی جویانه آنان باشد.

این دومین بار در یک ماه گذشته است که شورشیان یمن با موشک عربستان سعودی را هدف قرار داده اند.

ابتدای ماه نوامبرنیز موشکی که از یمن به سمت فرودگاه بین المللی ریاض پرتاب شده بود، توسط سامانه دفاع ضد موشکی پاتریوت عربستان در هوا منهدم شد.

نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در واکنش به حمله موشکی یمن در چهارم نوامبر مناطق تحت کنترل شورشی ها را به طور کامل محاصره  کردند.

پیش از این نیز در ماه ژوئیه امسال نیروهای ائتلاف عرب اعلام کردند که یک موشک بالیستیک شورشیان در نزدیکی شهر مکه خنثی شد.

دور اخیر بحران یمن با مخالفت و درگیری شورشیان حوثی با حکومت مرکزی در سپتامبر سال ۲۰۱۴ آغاز شد و با دخالت عربستان ابعاد فاجعه باری یافت.

عربستان سعودی و متحدان عرب آن از ماه مارس سال ۲۰۱۵ شیعیان شورشی یمن و متحدان نظامی آن‌ها به رهبری علی عبدالله صالح را از زمین و آسمان مورد حمله قرار داده اند. محاصره، مردم جنگزده این نواحی را که به شدت به کمک های دارویی و غذایی نیازمندند در وضعیت دشواری قرار داده و نهادهای بین المللی از رساندن کمک های انساندوستانه به اهالی نیازمند یمن عاجزند.

جنگ یمن به گفته سازمان ملل تا کنون دستکم ده هزار کشته به بار آورده و باعث ایجاد بزرگترین بحران انسانی در این فقیر ترین کشور شبه جزیره عربستان شده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.