وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

ساز مخالف عربستان و امارات: در ایران و قطر مسابقه نمی دهیم

 نظرها
ساز مخالف عربستان و امارات: در ایران و قطر مسابقه نمی دهیم
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در پی اعلام نظر رسمی کمیته مسابقات کنفدراسیون آسیا مبنی بر احقاق حقوق کلیه کشورها از جمله ایران برای میزبانی در بازهای خانگی، عربستان سعودی و امارات در ادامه پافشاری های خود تاکید کرده اند که مقابل تیم های ایرانی و قطری در زمین بین مسابقه خواهد داد.

کمیته مسابقات کنفدراسیون آسیا در نشست اخیر خود که با حضور نمایندگان کشورهای عضو برگزار شد موضوع میزبانی ایران را در جریان دیدارهای خانگی به رای گذاشتند که در نهایت با نظر مثبت اغلب اعضا مورد تصویب قرار گرفت.

این رای باید برای اجرایی شدن به تایید هیئت رئیسه کنفدراسیون فوتبال آسیا برسد. مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال ایران که به نمایندگی از کشورش در این نشست حضور داشت احتمال مخالفت با این رای در هیئت رئیسه را بسیار اندک توصیف کرد و گفت: «کمیته مسابقات صراحتا رای به بازی رفت و برگشت در کشورها از جمله ایران داده و تبصره و قید و استثنا هم در آن دیده نمی‌شود.»

علی کفاشیان، نایب رئیس فدراسیون فوتبال نیز که به نمایندگی از ایران در نشست تازه کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا شرکت کرده بود، تاکید کرد که به موجب تصمیمات اتخاذ شده در این کمیته تیم های عربستانی ملزم به سفر به ایران خواهند بود.

گفتنی است در جریان این نشست نمایندگان کویت، سوریه و کره شمالی حضور نداشتند و نماینده عراق هم در زمان رای گیری جلسه را ترک کردند.

رئیس سابق فدراسیون فوتبال ایران همچنین با اشاره به حضور رئیس فدراسیون جهانی فوتبال در این نشست افزود: «در جلسه امروز، آقای جیووانی اینفانتینو رئیس فیفا هم حضور داشت و تاکید کرد که اصل برگزاری این مسابقات، برگزاری بازی‌ها به شکل رفت و برگشت است و هیچ کشوری نباید از بازی‌های خانگی محروم شود. بر این اساس تصمیم کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا، تایید تصمیم کمیته مسابقات بود.»

این درحالیست که روزنامه الریاض عربستان به نقل از عادل عزت، رئیس فدراسیون فوتبال این کشور اعلام کرده است که تیم های عربستانی و اماراتی تا زمان وجود تنش های سیاسی با ایران و قطر به این دو کشور سفر نخواهند کرد و همچون گذشته حاضرند در زمین بی طرف به میدان بروند. این موضع از سوی سعید الطنیجی نائب رئیس فدراسیون فوتبال امارات نیز تایید شده است.

عربستان و امارات با ارسال نامه ای به کنفدراسیون فوتبال آسیا درخواست کرده اند که به دلیل عادی نبودن روابط با ایران و قطر، بازیهای خارج از خانه خود مقابل تیم های این دو کشور را در زمین بی طرف انجام دهند.