خبر فوری
This content is not available in your region

تظاهرات ضد ترامپ در برابر سفارت آمریکا در بیروت به خشونت کشیده شد

نظرها
تظاهرات ضد ترامپ در برابر سفارت آمریکا در بیروت به خشونت کشیده شد
اندازه متن Aa Aa

هزاران معترض به تصمیم اخیر دونالد ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن بیت‌المقدس (اورشلیم) به عنوان پایتخت اسرائیل روز شنبه در برابر سفارت ایالات متحده در بیروت تجمع کردند. 

پلیس ضد شورش لبنان که در محوطه بیرونی سفارت مستقر بود، با استفاده از ماشین آب‌پاش و شلیک گاز اشک آور معترضانی را که تلاش می‌کردند وارد سفارت شوند، متفرق کرد. شماری از تظاهرکنندگان برای لحظاتی موفق به عبور از موانع شدند و در بیرونی این ساختمان دیپلماتیک را باز کردند. 

هنوز آمار دقیقی از شمار مصدومان این تظاهرات مخابره نشده است. 

تصاویر پخش شده از محل برگزاری این تجمع نشانگر حضور گروه‌های مختلف لبنانی، فلسطینی، سوری در برابر سفارت آمریکا است. پرچم‌های فلسطین، سوریه، حزب کمونیست لبنان، جبهه خلق برای آزادی فلسطین و حزب سوسیال ناسیونالیست سوریه در میان معترضان دیده می‌شود. 

لبنان از زمان تاسیس اسرائیل و جنگ‌های اعراب با این کشور، یکی از بزرگترین مقاصد آورگان فلسطینی است. در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ قرن بیستم، جنبش آزادیبخش فلسطین پایگاه‌های نظامی در این کشور داشت. حمله اسرائیل به لبنان در سال ۱۹۸۲ و اشغال جنوب این کشور تا سال ۲۰۰۰ تنها راه مقابله تل‌آویو با حملات فلسطینی‌ها از جنوب لبنان توصیف می‌شد. اسرائیل و لبنان با وجود توافق آتش‌بس، بدون امضای معاهده صلح، کماکان در جنگ به سر می‌برند.

اسرائیل در سال ۲۰۰۶ برای آخرین بار وارد خاک لبنان شد و پس از ۳۳ روز جنگ با حزب‌الله، اراضی این کشور را ترک کرد. 

بیشتر بخوانید: سعد حریری از بازدید فرمانده عصائب‌ اهل حق از مرز لبنان و اسرائیل انتقاد کرد

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.