خبر فوری

ولیعهد عربستان به اسرائیل دعوت شد

 نظرها
ولیعهد عربستان به اسرائیل دعوت شد
اندازه متن Aa Aa

وزیر اطلاعات اسرائیل ولیعهد عربستان را به کشورش دعوت کرد.

نشریه هاآرتص با انتشار این خبر در پایگاه اینترنتی خود تصریح کرد «ایسرائیل کاتز»، وزیر اطلاعات اسرائیل با نام بردن از عربستان سعودی به عنوان رهبر جهان عرب از این کشور خواسته است نقش حامی و «اسپانسر» را در فرایند صلح با فلسطینیان ایفا کند.

به همین منظور آقای کاتز روز چهارشنبه در گفتگو با نشریه اینترنتی «إيلاف» عربستان از شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی دعوت کرد که به اسرائیل سفر کند.

وزیر اطلاعات اسرائیل در این گفتگو با طرح پیشنهاد خود مبنی بر ایفای نقش حامی و میانجی توسط عربستان در فرایند صلح اسرائیل و فلسطین تاکید کرد کشورش از شرکت در چنین مذاکراتی استقبال خواهد کرد.

این درحالیست که ولیعهد عربستان که در کشورش از نفوذ قابل توجهی برخوردار است روز چهارشنبه با اظهار نظر در خصوص تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، بر حق فلسطینیان برای اعلام بیت المقدس شرقی به عنوان پایتخت کشور آینده فلسطینی تاکید کرده است.

نشریه آنلاین «إيلاف» عربستان ماه گذشته میلادی در اقدامی بی سابقه با ژنرال گادی آیزنکوت، رئیس ستاد کل نیروهای دفاعی اسرائیل گفتگو کرده بود. اقدام نشریه عربستانی در گفتگو با یک مسئول عالی رتبه اسرائیل در حالی که دو کشور از روابط دیپلماتیک بی بهره‌اند، بدعتی بود که برای نخستین بار صورت گرفت.

ژنرال آیزنکوت در این گفتگو ایران را تهدیدی واقعی و بسیار بزرگ برای منطقه توصیف و تاکید کرده بود که اسرائیل و عربستان کاملا در مورد نقشه و طرح‌های مخرب ایران در منطقه با یکدیگر اتفاق نظر دارند و هرگز با هم وارد جنگ نمی‌شوند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.