خبر فوری

اعتراضات مرگبار علیه رهبران اقلیم کردستان عراق ادامه دارد

 نظرها
اعتراضات مرگبار علیه رهبران اقلیم کردستان عراق ادامه دارد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در دومین روز از اعتراضات در اقلیم کردستان عراق ۵ نفر کشته و بیش از ۸۰ نفر زخمی شده اند. گفته می شود درگیری‌ها در شهر «رانیه» کردستان شدیدتر از دیگر شهرها از جمله سلیمانیه بوده است و خشونت نظامیان وابسته به اقلیم نیز گسترده تر بوده است. 

نیروهای نظامی وابسته به اقلیم کردستان عراق بروی معترضان آتش گشودند. دو روز است که مخالفان خشمگین دست به تظاهرات علیه مقام‌های اقلیم کردستان خصوصا رهبر اقلیم مسعود بارزانی زده اند. در شهر سلیمانیه که مرکز اصلی این مخالفت‎هاست مردم با حمله به ساختمان حزب حاکم، دفتر شهردار واقع در این ساختمان را به آتش کشیدند. 

 معترضان معتقدند که بارزانی و خانواده او که کنترل زیادی روی اقلیم کردستان عراق دارند با برگزاری همه پرسی غیرمسئولانه استقلال و عدم قبول عواقب آن باعث شده اند تا کردها قدرت خود در بسیاری از مناطق تحت کنترل را از دست بدهند. مأموران امنیتی هم‌چنین در نقاط مختلف شهر خیابان‌ها را مسدود کرده و تمامی راه‌ها به دفاتر احزاب اصلی سیاسی را بسته‌اند.

سلیمانیه، مقر اصلی احزاب مخالف مسعود بارزانی، رئیس دولت منطقه‌ای اقلیم کردستان عراق است. مسعود بارزانی، به‌رغم توصیه‌های جهانی، ماه سپتامبر گذشته در اقلیم کردستان همه‌پرسی استقلال برگزار کرد که اکثریت شرکت‌کنندگان در آن رأی به استقلال دادند اما برگزاری آن عواقب سختی برای این منطقه در پی داشته است.

بیشتر بخوانید: رئیس پارلمان کردستان عراق: شرایط دموکراتیک برگزاری همه پرسی استقلال فراهم نبود

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.