خبر فوری
This content is not available in your region

دادگاه بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق به کار خود پایان داد

نظرها
یکی از جلسات دادگاه بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق
یکی از جلسات دادگاه بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق   -  
کپی رایت
رویترز
اندازه متن Aa Aa

دادگاه بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق روز پنجشنبه پس از ۲۴ سال رسما به کار خود پایان داد.

مراسم پایان فعالیت این دادگاه بین المللی با حضور آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد و پس از برگزاری ۱۰۸۰۰ روز جلسه و استماع شهادت ۴۶۵۰ شاهد برگزار شد. این دادگاه وظیفه رسیدگی به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در یوگسلاوی سابق را برعهده داشت.

برای ۱۶۱ متهم شناخته شده در مدت فعالیت دادگاه بین المللی یوگسلاوی سابق کیفرخواست صادر شد. از جمله متهمان سرشناسی که این دادگاه به اتهامات آنها رسیدگی کرد می توان به رادوان کاراجیچ، رهبر پیشین صربهای یوگسلاوی و راتکو ملادیچ، فرمانده نظامی صربها اشاره کرد. این در حالی است که اسلوبودان میلوسویچ، رئیس جمهور پیشین صربستان در بازداشت و پیش از صدور حکم دادگاه درگذشت.

دادگاه بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق پس از دادگاه های ویژه نورنبرگ و توکیو که پس از پایان جنگ جهانی دوم برگزار شد در نوع خود بی سابقه محسوب می شد. در مدت زمان فعالیت این دادگاه برای ۹۰ نفر به اتهام نسل کشی، جنایت علیه بشریت و جنایات دیگر حکم محکومیت صادر شد.

وظیفه دادگاه بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق که در سال ۱۹۹۳ میلادی تشکیل شد رسیدگی به جنایات رخ داده در دوران جنگ های قومی یوگسلاوی سابق بود.

بیشتر بخوانید:

راتکو ملادیچ، قصاب بالکان به حبس ابد محکوم شد

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.