وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

تونی بلر: باید میان مردم و حکومت ایران تفاوت قائل شویم

 نظرها
تونی بلر: باید میان مردم و حکومت ایران تفاوت قائل شویم
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا روز پنجشنبه در گفتگو با شبکه ان‌ بی سی آمریکا گفت که کشورهای اروپایی باید از اعتراضات در ایران حمایت کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اعتراضات، روند دموکراسی در ایران را مختل نمی‌کند گفت: «نه، به نظرم آن چه که در ایران اتفاق افتاده بسیار معنادار و مهم است. مسائل مختلفی در ایجاد این اعتراض‌ها دخیل بوده‌اند: افزایش قیمت‌ها، کاهش استانداردهای زندگی، فساد و این واقعیت که حکومت مذهبی ایران بسیار خودکامه است. اکنون یک دیدگاه خاصی از مذهب بر کشور حاکم است. به نظرم ما در سراسر اروپا باید قویا از تمام مردمی که در خاورمیانه خواستار جامعه‌ای پرتحمل و اقتصاد قاعده‌مند هستند حمایت کنیم.»

نخست وزیر پیشین بریتانیا در در پاسخ به سوالی درباره احتمال تاثیر مشکلات اقتصادی داخلی بر سیاست خارجی ایران گفت: «فکر نمی‌کنم که مقامات ایران بجز سرکوب اعتراضات کار دیگری انجام دهند.»

وی در بخش دیگری از این گفتگو افزود که ایران تلاش می‌کند «از طریق حمایت از گروه‌های تندرو، خاورمیانه را بی ثبات کند.» آقای بلر همچنین گفت که کشورهای غربی «باید میان حکومت و مردم هوشمند ایران تفاوت قائل شوند.» 

بیشتر بخوانید: