خبر فوری

اروپا جایگزین آمریکا در مذاکرات صلح خاورمیانه؟

 نظرها
اروپا جایگزین آمریکا در مذاکرات صلح خاورمیانه؟
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

محمود عباس رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی بتازگی گفته است که دیگر آمریکا نمی تواند نقش میانجی صلح خاورمیانه را بازی کند.

این اظهارنظر در واکنش به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل توسط دولت دونالد ترامپ از سوی آقای عباس مطرح شده است. به این ترتیب بسیاری از تحلیل گران معتقدند که اتحادیه اروپا می تواند جایگزین آمریکا در مذاکرات صلح شود.

بیشتر بخوانید: محمود عباس: اقدام ترامپ معامله قرن نیست، سیلی قرن است

حسنی عبیدی، کارشناس سیاسی چهان عرب می گوید: «برای اولین بار شرایط کاملا مهیاست تا اروپا نقش واقعی خود را بازی کند.»

تفاوت اصلی اروپا و آمریکا درباره بحران خاورمیانه روی دو محور اساسی است. اتحادیه اروپا بارها اعلام کرده است که بیت المقدس تنها در صورتی پایتخت اسرائیل خواهد بود که پایتخت کشور مستقل فلسطینی هم باشد. همچنین اروپایی ها انتقادات فراوانی نسبت به شهرک سازیهای دولت اسرائیل دارند. کاخ سفید همواره از شهرک سازی ها حمایت کرده است.

حسنی عبیدی در این باره می گوید: «اروپا در صورتی که امروز بیت المقدس را به رسمیت بشناسد می تواند وارد نقش خود شود و جایگاه مهمی در بحران خاورمیانه ایفا کند.»

دونالد ترامپ اوائل ماه دسامبر سال گذشته میلادی تصمیم گرفت تا سفارت آمریکا در اسرائیل را از تل آویو به بیت المقدس منتقل کند. 

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.