خبر فوری
This content is not available in your region

ترکیه به پرداخت ده هزار یورو غرامت به یک دانشجوی معلول محکوم شد

نظرها
ترکیه به پرداخت ده هزار یورو غرامت به یک دانشجوی معلول محکوم شد
اندازه متن Aa Aa

دیوان حقوق بشر اروپا دولت ترکیه را بدلیل عدم فراهم کردن دسترسی مستقل و آسان یک دانشجوی معلول به ساختمان اصلی دانشگاه، به پرداخت ده هزار یورو محکوم کرد. به گفته این مرجع قضایی دولت ترکیه مقررات کنوانسیون اروپایی حقوق بشر ناظر به حق تحصیل را نقض کرده است. ماده یک پروتکل دوم الحاقی به کنوانسیون حق تحصیل برای همه شهروندان را از نیازهای اولیه می داند. 

 انور شاهین دانشجوی معلول ترک به دلیل نبود امکانات در دانشگاه خود هرگز نتوانسته است در سر کلاسها حاضر شده و یا به کتابخانه برود. ابتدا انور شاهین از مسئولان دانشگاه درخواست کرد امکانات لازم برای عبور و مرور او را فراهم کنند. اما جواب مسئولان دانشگاه به درخواست او منفی بود. سپس وی از مقامات خواست تا یک نفر را برای کمک به او برای ورود و خروج از دانشگاه در اختیار او بگذارند اما مسئولان دانشگاه نپذیرفتند.

به همین دلیل خانواده این دانشجو از مقامات دانشگاه دولتی ترکیه شکایت کردند. انور شاهین دلیل اصلی شکایت خود را عدم پاسخگویی ریاست دانشگاه  به درخواست و نیازهای واقعی خود مبنی بر استقلال عمل در محیط دانشگاهی عنوان کرده است.

پس از عدم پذیرش شکایت آقای شهین از سوی دادگاه‌های داخلی ترکیه، دیوان حقوق بشر اروپا ضمن جریمه ده هزار یورویی، از مقامات دانشگاه خواسته است امکانی را فراهم کنند که در آن هر دانشجویی، فارغ از شرایط جسمی بتواند بدون تحمل شرایط دشوار و سخت به حق اولیه انسانی خود یعنی حق تحصیل دست پیدا کند.  

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.