خبر فوری

احتمال محرومیت ورزشکاران کره شمالی از هدایای نایک و سامسونگ

 نظرها
احتمال محرومیت ورزشکاران کره شمالی از هدایای نایک و سامسونگ
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نزدیک به سه هزار ورزشکار در مسابقات المپیک زمستانی پیونگ چانگ کره جنوبی شرکت می‌کنند اما به نظر می‌رسد تنها ۲۲ ورزشکار کره شمالی از گوشی گران قیمت سامسونگ و لباس‌های نایک محروم خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تحریم‌های بین المللی علیه کره شمالی که شامل کالاهای لوکس و لباس‌های ورزشی نیز می‌شوند باعث خواهد شد تا ورزشکاران این کشور از دریافت هدایای حامیان مالی المپیک زمستانی ۲۰۱۸ محروم بمانند.

در این مسابقات کمیته بین المللی المپیک از طرف شرکت سامسونگ، یکی از حامیان مالی اصلی مسابقات، ۴ هزار گوشی هوشمند گلکسی نوت ۸ میان «تمام شرکت کنندگان» توزیع خواهد کرد.

به گفته یکی از مسئولان برگزاری المپیک زمستانی احتمالا این گوشی‌ها مشمول تحریم‌های سازمان ملل متحد خواهند شد.

همچنین تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه کره شمالی موجب می‌شود تا شرکت نایک نتواند لباس‌های متحدالشکلی که میان شرکت کنندگان توزیع می‌کند را در اختیار ورزشکاران کره شمالی قرار دهد.

به کانال یورونیوز فارسی در تلگرام بپیوندید

مشکل انتقال ورزشکاران کره شمالی

پیش از این نیز انتقال هوایی ورزشکاران کره شمالی به محل بازی‌ها موجب بروز مشکلاتی شده بود.

آمریکا ارائه خدمات هوایی به کره شمالی را تحریم کرده است، به همین دلیل سئول برای انتقال این ورزشکاران از محل اقامت و تمرین آنها تا محل برگزاری مسابقات با مشکل مواجه شده بود. با این وجود به تازگی دولت آمریکا مجوز این انتقال را صادر کرده است.

بر اساس مقررات آمریکا هر هواپییما یا کشتی که به کره شمالی برود تا ۱۸۰ روز نمی‌تواند وارد محدوده حاکمیتی ایالات متحده شود. با این وجود در دوره المپیک زمستانی ۲۰۱۸ هرگونه انتقال ورزشکاران یا مقامات کره شمالی با هواپیما یا کشتی باید به صورت موردی مجوز آمریکا را داشته باشد تا مشمول تحریم قرار نگیرد. 

بیشتر بخوانید:خواننده محبوب کیم جونگ اون اعدام نشده و در کره جنوبی برنامه اجرا خواهد کرد

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.