خبر فوری
This content is not available in your region

هواداران جنبش روشنایی افغانستان در مونیخ تظاهرات کردند

نظرها
تظاهرات هواداران جنبش روشنایی در مونیخ
تظاهرات هواداران جنبش روشنایی در مونیخ   -  
کپی رایت
Hazara International Network-Facebook
اندازه متن Aa Aa

طرفداران جنبش روشنایی افغانستان روز شنبه همزمان با برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ در این شهر آلمان تظاهرات کردند.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به تظاهرات هواداران جنبش روشنایی در مونیخ ضمن تاکید بر «آمادگی مطلق» برای مذاکره با رهبران این جنبش آنها را به خودداری از گفتگو با مقامات دولتی متهم کرد.

از سوی دیگر همزمان با تجمع اعتراض آمیز هواداران جنبش روشنایی در مونیخ مسئولان شرکت برشنا در افغانستان از بهره برداری از طرح انتقال برق ۵۰۰ کیلوواتی از ترکمنستان تا پایان سال آینده میلادی خبر دادند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جنبش روشنایی در بهار سال ۱۳۹۵ شمسی در اعتراض به تصمیم تغییر مسیر خط انتقال برق ۵۰۰ کیلوواتی از ترکمنستان آغاز شد. در ابتدا قرار بود خط انتقال برق «توتاپ» از مناطق مرکزی افغانستان عبور کند اما دولت این کشور مسیر سالنگ را برای آن انتخاب کرد. هواداران جنبش روشنایی ضمن اعتراض به تصمیم دولت افغانستان انتخاب مسیر سالنگ را «تبعیض آمیز» می دانند. رهبران سرشناس قوم هزاره و تعدادی از نمایندگان ولایت های مرکزی افغانستان از جمله حامیان اولیه جنبش روشنایی بودند.

در مقابل منتقدان جنبش روشنایی طرفداران آن را به «تفرقه افکنی قومی» متهم می کنند.

حامیان این جنبش پیش از این نیز تجمعات اعتراض آمیزی را در کشورهای اروپایی برگزار کرده بودند. هواداران این جنبش در بهار سال ۱۳۹۵ مراسم سخنرانی محمد اشرف غنی در لندن را مختل کرده بودند.

بیشتر بخوانید:

Twitter: @laila_mohammadi
تظاهرات هواداران جنبش روشنایی در مونیخTwitter: @laila_mohammadi
وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.