خبر فوری
This content is not available in your region

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر پایبندی ایران به برجام را تایید کرد

نظرها
مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی
مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی   -  
کپی رایت
Flickr/IAEA
اندازه متن Aa Aa

آژانس بین المللی انرژی هسته ای می گوید ایران به محدودیت های تعیین شده در چارچوب برجام وفادار بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد در گزارش سه ماهه خود تاکید کرده که ایران حد مجاز نگهداری اورانیوم غنی شده و آب سنگین را رعایت کرده است. بنا به اعلام آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران فراتر از حد مجاز ۳.۶۷ درصد غنی سازی اورانیوم انجام نداده است.

بنا به همین گزارش ذخیره اورانیوم غنی شده ایران در روز ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن) ۱۰۹.۵ کیلوگرم بوده که نسبت به ماه نوامبر حدود ۱۳ کیلوگرم افزایش یافته است. حد مجاز ذخیره اورانیوم ایران بنا به توافق هسته ای امضاء شده در سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۲۰۲ کیلوگرم است.

در بخش دیگری از گزارش آژانس بین المللی انرژی هسته ای میزان ذخیره آب سنگین ایران در روز ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن) ۱۱۷.۹ تن ذکر شده است. ذخیره آب سنگین ایران در ماه نوامبر ۱۱۴.۴ تن بود. حد مجاز تعیین شده برای میزان ذخیره آب سنگین ایران بنا به برجام ۱۳۰ تن است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

«ایران قصد ساخت پیشران هسته ای دریایی دارد»

در گزارش آژانس بین المللی انرژی هسته ای همچنین آمده که ایران در نامه ای این نهاد را از طرح خود برای ساخت پیشران هسته ای دریایی آگاه کرده است.

از پیشران هسته ای دریایی برای تامین انرژی کشتی ها و زیردریایی ها استفاده می شود. آژانس انرژی هسته ای در پاسخ به نامه ایران خواستار «شفاف سازی» موضوع از سوی ایران و ارائه اطلاعات بیشتر در این مورد شده است.

ایران هنوز به درخواست آژانس بین المللی انرژی هسته ای برای ارائه توضیح در مورد طرح خود برای ساخت پیشران هسته ای دریایی پاسخی نداده است.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.