وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

محکومان اسلام‌گرا در زندان‌های فرانسه به بندهای ویژه منتقل می‌شوند

 نظرها
محکومان اسلام‌گرا در زندان‌های فرانسه به بندهای ویژه منتقل می‌شوند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

فرانسه تصمیم دارد تا زندانیانی را که به دلیل اعمال تروریستی و یا داشتن عقاید افراطی محکوم شده اند، در بندهای جداگانه نگهداری کند.

ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه، روز جمعه ۲۳ فوریه/۱۴ اسفند اعلام کرد. آقای فیلیپ هدف این سیاست را بهبود نظارت بر این افراد توصیف کرد.

از میان ۷۰ هزار نفر زندانی در فرانسه، ۵۱۲ نفر به‌دلیل ارتکاب جرایم تروریستی دوران محکومیت خود را سپری می کنند. همچنین ۱۱۳۹ نفر از محکومان جرایم عادی، عقاید افراط‌گرایانه دارند.

در حال حاضر، سه مرکز نظارت بر افراطی‌گرایی محکومان در استان ایل دو فرانس (به مرکزیت پاریس) وجود دارد. قرار است سه مرکز نظارت دیگر نیز در فرانسه ساخته شود. افراد محکوم پیش از سپری کردن دوران محکومیت خود، چهار ماه را در یکی از این مراکز می گذرانند. در هر یک از این مراکز، افراد محکوم تحت نظارت روانپزشکان و متخصصان امور تربیتی هستند. از خلال مصاحبه های طولانی، این متخصصان باید میزان افراطی‌گری هر یک از محکومان را بسنجند.

در پایان چهارمین ماه، مسئولان نگهداری این دسته از زندانیان سه گزینه دارند: فرد مانند دیگر محکومان قضایی دوران محکومیت خود را سپری خواهد کرد؛ زندانی در بند ویژه افراد خشن نگهداری خواهد شد؛ فرد به دلیل تعصب شدید و میزان بالای افراطی‌گری دوران محکومیت خود را در سلول انفرادی خواهد گذراند.

بیشتر بخوانید:

قطعنامه پارلمان اروپا در مورد مبارزه با افراط گرایی در زندانها

طرح جدا کردن محکومان اسلامگرا از دیگر زندانیان در حالی از سوی دولت مطرح می شود که در ماه ژانویه سال جاری سه نفر از مسئولان زندان واندن لو وییل در فرانسه توسط یک زندانی اسلامگرا زخمی شدند. در سال ۲۰۱۶ نیز یک زندانی اسلامگرا توانست با یک سلاح دست ساز دو نگهبان زندان را زخمی کند.