خبر فوری

پیشنهاد اروپا برای ایجاد اتحادیه گمرکی و بازار مشترک در ایرلند

 نظرها
میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا برای برکسیت
میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا برای برکسیت -
کپی رایت
رویترز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اتحادیه اروپا پیشنهاد داد که پس از برکسیت، در چهارچوب یک اتحادیه گمرکی و بازار مشترک به تبادل اقتصادی با ایرلند شمالی ادامه دهد.

میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا برای فراهم کردن مقدمات دور جدید مذاکرات برکسیت روز چهارشنبه ۹ اسفند در یک نشست خبری در بروکسل، پایتخت بلژیک گفت: «راه حلی که ما امروز پیشنهاد می‌کنیم با قانون اساسی و نظم نهادی بریتانیا منافات ندارد. ما به این‌ها احترام می‌گذاریم و تنها می‌گوییم در جزیره ایرلند با وجود دو کشور می‌توان برای برخی موارد ظرفیت مورد نیاز برای یک اتحادیه گمرکی و بازار مشترک را به وجود آورد به نحوی که دو کشور ایرلند شمالی و جنوبی در چهارچوب پیمان بلفاست به یک همگرایی قانونی دست پیدا کنند.»

به باور کارشناسان مسائل اروپا، این پیشنهاد اروپائیان به معنی فراتر بردن مرز اتحادیه تا آن سوی ایرلند شمالی است، امری که قطعاً مطلوب بریتانیا نخواهد بود.

بیشتر بخوانید:مرز مشترک در جزیرۀ ایرلند، بن‌بست جدید در مذاکرات برکسیت

در حالی که تنها ۱۳ ماه به زمان خروج رسمی بریتانیا از اتحادیه اروپا باقی‌مانده است، میشل بارنیه همچنین بر لزوم سرعت بخشیدن به مذاکرات برکسیت تأکید کرد.

پیمان بلفاست یا «پیمان جمعه نیک»، توافق نامه‌ای است که بین طرف‌های درگیر در ایرلند شمالی، یعنی پروتستان‌های طرف دار بریتانیا و کاتولیک‌هایجمهوری خواه ایرلندبا میانجی گری بریتانیا در روز جمعه ۱۰ آوریل ۱۹۹۸ امضا شد.

ایرلند جنوبی یک کشور مستقل عضو اتحادیه اروپا و نیز عضو منطقه پولی یورو است.پس از رأی بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا در همه‌پرسی سال ۲۰۱۶، شین فین، بزرگ‌ترین حزب ناسیونالیست در سراسر ایرلند و شاخه سیاسی ارتش جمهوری‌خواه ایرلند سابق، خواهان جدایی ایرلند شمالی از بریتانیا شد. در همه‌پرسی ۲۰۱۶ برای برکسیت، مردم ایرلند شمالی به ماندن در اتحادیه اروپا رای داده بودند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.