خبر فوری

اوموآموا؛ جسمی فضایی از منظومه شمسی دیگر

 نظرها
 اوموآموا؛ جسمی فضایی از منظومه شمسی دیگر
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اخترشناسان با کمک تلسکوپی در ایستگاه فضایی هاوایی از سقوط یک جسم بزرگ فضایی استوانه‌ای شکل که با سرعت ۱۹۶ هزار مایل (۳۱۵ هزار کیلومتر) در ساعت در فضای منظومه شمسی در حرکت است، خبر دادند.

برخی معتقد بودند که این جسم ۴۰۰ متری یک فضاپیمای متعلق به موجودات فضایی است در حالی که برخی دیگر آن را یک ستاره دنباله‌دار می‌دانستند. اکنون، به نظر می‌رسد که این جسم سخت که به نام «اوموآموا (Oumuamua)» خوانده می‌شود یک سیارک بین‌ ستاره‌ای است.

دکتر آلن جکسون، یک اخترشناس در دانشگاه تورنتو به خبرگزاری ان‌بی‌سی گفت: «ما تاکنون جسمی که از یک سیستم ستاره‌ای دیگر تا این حد به زمین نزدیک شود ندیده‌ایم و مشاهده این جسم فضایی برای ما بسیار هیجان‌انگیز است.»

آقای جکسون و همکارانش برای درک بهتر از اوموآموا با استقاده از کامپیوتر، دو هزار مدل «ستاره دوتایی (Binary star)» را شبیه‌سازی کردند که نتیجه آن در ماهنامه انجمن سلطنتی نجومی منتشر شد.

ستاره دوتایی به یک سامانه ستاره‌ای اطلاق می‌شود که در آن دو ستاره نزدیک به هم به دور مرکز مشترک میان خود گردش می‌‌کنند.

این تیم تحقیقاتی متوجه شدند که اوموآموا و ۹۵ درصد از اجسام مشابه آن که پیرو مدل ستاره دوتایی از طریق فعل و انفعالات گرانشی یکدیگر را دفع می‌کنند و هر بخش آن به یک سمت می‌رود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آلن جکسون در باره سن این جسم سخت چنین می‌گوید: «اوموآموا ممکن است از یک سیستم ستاره‌ای دور آمده باشد و ممکن است هزاران میلیون سال از عمر تشکیل آن بگذرد اما به دلیل آنکه زمانی کشف شد که در حال خروج از دید ما بود، اطلاعاتمان در مورد آن بسیار کم است.»

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.