خبر فوری

نمایش بخشی از 'طومارهای دریای مرده' در موزه اورشلیم

 نظرها
نمایش بخشی از 'طومارهای دریای مرده' در موزه اورشلیم
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

موزه اورشلیم (بیت المقدس) در اسرائیل برای نخستین بار بخشی از «طومارهای دریای مرده» را به نمایش گذارده است. طومارهای دریای مرده شامل هفت مجموعه است که باستان شناسان در فاصله سالهای ۱۹۴۷ تا ۱۹۵۶ میلادی در غارهای «قمران» واقع در اردن کشف کردند. این طومارها شامل نخستین دست نوشته‌های برخی متون کتاب مقدس و همچنین دست نوشته‌هایی درباره اعتقادات یک طایفه از یهودیان است.

طومارهای به نمایش درآمده درباره بخشی از زندگانی فرزند قابیل، نوح و ابراهیم است. یکی از ویژگی‌های بارز این متون استفاده از ضمیر اول شخص است. آدولفو رویتمن، مسئول موزه اورشلیم در این‌باره می گوید: «در این نسخ شاهد شیوه متفاوتی از روایت داستان شیوخ قوم بنی‌اسرائیل هستیم که در متون عبری نمی یابیم.»

طومارها در فاصله زمانی قرون سوم تا یک پیش از میلاد مسیح به نگارش در آمده‌اند و بسیار شکننده و آسیب پذیر هستند. بخشی از «طومارهای دریای مرده» تا اواخر دهه هفتاد میلادی همچنان بصورت لوله شده باقی مانده بودند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.