خبر فوری
This content is not available in your region

راهپیمایی در مولداوی برای باز پیوستن به رومانی

نظرها
راهپیمایی در مولداوی برای باز پیوستن به رومانی
اندازه متن Aa Aa

ده‌ها هزار تن روز یکشنبه در کیشیناو پایتخت مولداوی برای پشتیبانی از پیوستن دوباره این کشور به رومانی راهپیمایی کردند.

تظاهرکنندگان خواستار عمل نمایندگان و قانونگذاران مجلس‌های رومانی و مولداوی در این زمینه شدند.

این راهپیمایی نشانگر دو دستگی میان ۳.۵ میلیون تن جمعیت این کشور است که برخی از آنان هوادار روسیه و برخی دیگر طرفدار اتحادیه اروپا هستند. اکثریت اهالی این کشور به زبان مولداویایی صحبت می‌کنند که عملا با زبان رومانیایی یکی است.

مولداوی میان اوکراین و رومانی در نقطه ژئوپولتیک حساسی قرار دارد. این کشور که پس از جنگ جهانی اول بخشی از رومانی شده بود در سال ۱۹۴۰ ضمیمه خاک اتحاد جماهیر شوری شد و تا فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ جزو آن باقی ماند.

بیشتر بخوانید:

راهپیمایی روز یکشنبه در یکصدمین سالگرد پیوستن مولداوی به رومانی در حالی برگزار شد که این کشور بناست انتخابات پارلمانی خود را در ماه نوامبر سال جاری برگزار کند.

از سوی دیگر ایگور دودون، رهبر پیشین حزب سوسیالیست و رئیس جمهوری این کشور که هوادار روسیه نیز هست در فیس‌بوک خود نوشت:‌ «باید تبلیغ گسترده برای این طاعون سیاسی در جمهوری مولداوی را محکوم کنیم.» وی دولت مولداوی را که هوادار اتحادیه اروپا است، مسئول ایجاد این دو دستگی در جامعه مولداوی بر شمرد.

راهپیمایان، روز شنبه اعلام کردند کارزار خود را برای بازپیوستن مولداوی به رومانی با برگزاری برنامه‌هایی در بروکسل ادامه خواهند داد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.