خبر فوری

آخرین کشوری که نام خود را تغییر داد؟

 نظرها
King of Swaziland
King of Swaziland -
کپی رایت
REUTERS/Stringer
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

کشور سوازیلند، مستعمرۀ پیشین بریتانیا نام خود را به «اسواتینی» (eSwatini) یعنی کشور مردم اسوازی تغییر داد.

مسواتی سوم، پادشاه این کشور کوچک واقع در جنوب آفریقا پنجاه سال پس از استقلال (سپتامبر ۱۹۶۸ میلادی) دستور داد که بار دیگر این کشور را با نام اصلی آن بخوانند.

او در سخنرانی خود به مناسبت این روز اعلام کرد که تمام کشورهای آفریقایی پس از استقلال به نام اصلی خود یعنی نامی که قبل از استعمار داشتند، بازگشته‌اند و اکنون زمان آن است که سوازیلند نیز دست به کار مشابهی بزند.

این کشورِ یک و نیم میلیون نفری صاحب آخرین پادشاهی مطلقه در قارۀ آفریقا است.

منتقدان پادشاه می‌گویند که علت و ضرورت این تغییر نام را درک نمی‌کنند زیرا نام سوازیلند هیچگاه برای آنها مشکل آفرین نبوده است. همچنین مشخص نیست که چرا این تغییر نام اکنون روی میدهد یعنی نه همزمان با استقلال بلکه پنجاه سال پس از آن.

منتقدان می‌گویند که پادشاه دست به این کار زده تا افکار عمومی را از توجه به مشکلات عدیدۀ اجتماعی و اقتصادی در این کشور منحرف کند.

دیگر کشورهایی که نامشان را تغییر داده اند عبارتند از: برمه به میانمار، کامپوچه آ به کامبوج، ولتای علیا به بورکینافاسو، حبشه به اتیوپی، بچوانالند به بوتسوانا، داهومی به بنین و زئیر به جمهوری دموکراتیک کنگو.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.