خبر فوری

بشار اسد نشان لژیون دونور را به فرانسه برگرداند

 نظرها
بشار اسد نشان لژیون دونور را به فرانسه برگرداند
اندازه متن Aa Aa

دولت سوریه نشان لژیون دونور را که در سال ۲۰۰۱ میلادی به بشار اسد اعطا شده بود، به فرانسه برگرداند. این جایزه از طریق سفارت رومانی در دمشق که حافظ منافع پاریس در سوریه است، به فرانسه بازگردانده شد.

وزارت خارجه سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «آویختن نشانی که متعلق به یک کشور برده و پیرو آمریکا یعنی حامی تروریست است، برای رئیس جمهور اسد افتخار محسوب نمی‌شود.»

این اقدام چهار روز پس از آن انجام شد که پاریس از آغاز یک «روندانضباطی» برای پس گرفتن این نشان خبر داد.

بشار اسد در سال ۲۰۰۱ میلادی «صلیب بزرگ» که بالاترین مرتبۀ نشان لژیون دونور فرانسه است را از ژاک شیراک، رئیس جمهوری وقت فرانسه دریافت کرد.

هرساله حدود ۳ هزار نفر به دلایل مختلف از جمله خدماتی که برای فرانسه انجام داده‌اند، دفاع از حقوق بشر و مبارزه برای آزادی مطبوعات، مفتخر به دریافت نشان لژیون دونور از دولت فرانسه می‌شوند.

فرانسه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا شنبه ۱۴ آوریل در واکنش به حملۀ شیمیایی صورت گرفته در شهر دومای سوریه که دست‌کم ۴۰ کشته بر جای گذاشت، به چندین سایت دولتی سوریه حمله کردند.

دمشق هرگونه دخالت در این حملۀ شیمیایی را رد کرده و آن را ساخته و پرداختۀ نیروهای مخالف دانسته است.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.