وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

کریستوفر فورد: دربارۀ برجام مذاکره نمی‌کنیم، دنبال یک توافق مکمل هستیم

 نظرها
کریستوفر فورد: دربارۀ برجام مذاکره نمی‌کنیم، دنبال یک توافق مکمل هستیم
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ایالات متحده آمریکا درصدد بازگشایی دوبارۀ پروندۀ توافق هسته‌ای و مذاکرۀ دوباره بر سر مفاد آن نیست بلکه امیدوار است تا توافق هسته‌ای را با توافقی دیگر، کامل کند.

این سخنان روز چهارشنبه توسط کریستوفر فورد، نمایندۀ آمریکا در «پیمان‌ منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای» (ان‌پی‌تی) بیان شد.
آقای فورد در حاشیه نشست منع گسترش تسلیحات هسته‌ای در ژنو به خبرنگاران گفت: «ما قصد نداریم دوباره دربارۀ برجام مذاکره کنیم یا به بازگشایی پروندۀ توافق هسته‌ای بپردازیم یا مفاد آن را تغییر دهیم... ما در جستجوی یک توافق مکمل هستیم که مجموعه قوانینی اضافه‌ای را در موضوعات متعدد از جمله محدودیتها، اصطلاحات، پارامترها و هرچیز دیگری شامل شود. قوانینی که به حل این چالش به شیوه‌ای موثرتر کمک کند.»

یک روز پیش از این، روسای جمهور آمریکا و فرانسه متعهد شدند تا برای اتخاذ تدابیر قویتر با هدف محدود کردن ایران وارد عمل شوند.
در این راستا امانوئل مکرون اعلام کرد که با همتای آمریکایی خود دربارۀ «توافقی جدید» گفتگو کرده است؛ توافقی برای رفع نگرانی‌های آمریکا و متحدان اروپایی آن در قبال برنامه هسته‌ای ایران.

برخی دیپلماتها از این نگرانند که بازگشایی دوبارۀ پروندۀ توافق هسته‌ای، گفتگوهای پیش روی دونالد ترامپ با کیم جونگ اون، رهبر کرۀ شمالی در موضوع خلع سلاح هسته‌ای را تحت الشعاع قرار دهد؛ قرار است این دیدار تاریخی در ماه می یا ژوئن انجام شود.
با این وجود آقای فورد معتقد است که رفع نقاط ضعف توافق هسته‌ای ایران، می‌تواند مدلی را برای دیگر توافق‌ها از جمله توافق احتمالی با کرۀ شمالی ایجاد کند؛ توافقی که از نظر رهبران سیاسی کشورهای غربی باید کامل، غیرقابل برگشت و قابل اطمینان باشد.

آقای فورد همچنین اعلام کرد: «کرۀ شمالی به ما نشانه‌های امیدوار کننده و جالبی ارائه داده که بر اساس آن می‌توان انجام مذاکراتی که درنهایت به توافق منجر شود را محتمل انست. ما مصمم هستیم تا به بهترین شیوۀ ممکن این نشانه‌ها را دنبال کنیم و در نهایت مطمئن شویم که به راه حل پایداری دست یافته‌ایم... شیوه ای که فکر نکنم برجام بر اساس آن تهیه شده باشد.»

بیشتر بخوانید: