خبر فوری
This content is not available in your region

بحران سیاسی در رومانی بر سر انتقال سفارت به بیت المقدس

نظرها
سفر نخست وزیر رومانی به اسرائیل
سفر نخست وزیر رومانی به اسرائیل   -  
کپی رایت
رویترز
اندازه متن Aa Aa

کلاوس یوهانیس، رئیس جمهوری رومانی روز جمعه به دنبال اختلاف با نخست وزیر بر سر انتقال سفارتخانه این کشور به بیت المقدس خواستار کناره گیری وی شد.

ویوریکا دانچیلا، نخست وزیر رومانی از توافق برای انتقال سفارت این کشور در اسرائیل به بیت المقدس حمایت کرده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هر چند رئیس جمهوری رومانی قدرت برکناری نخست وزیر را ندارد اما درخواست کلاوس یوهانیس برای کناره گیری ویوریکا دانچیلا می تواند منجر به طرح رای عدم اعتماد به نخست وزیر شود. با این حال با توجه به اکثریت حزب حاکم سوسیال دموکرات در پارلمان رومانی به نظر می رسد طرح رای عدم اعتماد در پارلمان شکست خواهد خورد.

تصمیم گیری در مورد سیاست خارجی رومانی با رئیس جمهوری این کشور است. کلاوس یوهانیس تاکید کرده است که در جریان توافق به دست آمده برای انتقال سفارت این کشور به بیت المقدس نبوده است.

کلاوس یوهانیس در مورد توافقی که در دولت این کشور به دست آمده است می گوید: «سندی پنهانی که توافقی مخفیانه در زمینه سیاست خارجی است هفته گذشته در دولت به بحث گذاشته شد. این اشتباه بزرگی بود.»

در صورت انتقال سفارت رومانی به بیت المقدس این کشور اولین عضو اتحادیه اروپا خواهد بود که بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می شناسد.

بیشتر بخوانید:

رومانی بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل برسمیت می شناسد

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.