وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

«اتحادیه اروپا درصورت خروج آمریکا از برجام واکنش مشخصی نخواهد داشت»

 نظرها
«اتحادیه اروپا درصورت خروج آمریکا از برجام واکنش مشخصی نخواهد داشت»
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در آستانه اعلام دونالد ترامپ مبنی بر ماندن یا رفتن از برجام، توافق هسته ای ایران، مایا کوسیانچیچ، سخنگوی دستگاه سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس خبری شرکت کرد. او اعلام کرد که اتحادیه اروپا تا پیش از اعلام رسمی دونالد ترامپ هیچ واکنشی به برجام نخواهد داشت. وی که تحت فشارزیادی از سوی خبرنگاران قرار گرفته بود نهایتا نتوانست درباره پلان مشخص اتحادیه اروپا پس از خروج آمریکا از برجام سخن بگوید. مایا کوسیانچیچ همزمان تاکید کرد که کشورهای اروپایی همانگونه که پیشتر هم اعلام شده است به برجام پایبند خواهند ماند.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا در پاسخ به سوال خبرنگار یورونیوز مبنی براینکه آیا اتحادیه اروپا با مقامات ایرانی برای ماندن در برجام هماهنگی کرده است یا نه اعلام کرد که بطور مرتب با مقامات ایرانی در حال مذاکره و گفتگو هستیم. وی اعلام کرد تا پیش از اعلام ترامپ نمی خواهد بدترین سناریو را محتمل بداند اما ترجیح می دهد و امیدوار است که ایران به تعهداتش پایبند بماند.

بیشتر بخوانید:

خانم کوسیانچیچ درباره اینکه خروج آمریکا از برجام چه تاثیری بر اقتصاد کشورهای اروپایی خواهد داشت سکوت اختیار کرد و گفت هنوز اروپا به چنین سناریو هایی نیندیشیده است.

همزمان با این نشست خبری هلگا اشمیت یکی از اصلی ترین معاونین فدریکا موگرینی در جلسه ای که از پیش محل آن اعلام نشده بود و دور از دوربین های خبری با عباس عراقچی و هیات همراهش در بروکسل جلسه ای ویژه داشته اند. دستگاه سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا پس از این جلسه در یک توییت خبر برگزاری چنین جلسه ای را اعلام کرد اما از نتیجه این جلسات خبری منتشر نکرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که امروز سه شنبه ساعت ۲۲:۳۰ دقیقه به وقت تهران تصمیم خود را درباره برجام اعلام خواهد کرد.

بسیاری از تحلیلگران پیش بینی می کنند که به احتمال قوی دونالد ترامپ اعلام خواهد کرد که آمریکا از برجام خارج می شود.