خبر فوری
This content is not available in your region

کوزوو؛ استخدام مبلغ مذهبی در زندان ها برای ارشاد اسلامگرایان رادیکال

نظرها
عکس تزئینی است
عکس تزئینی است
اندازه متن Aa Aa

کوزوو از روز جمعه برنامه ای را برای منصرف کردن اسلامگرایان تندرو زندانی از عقاید افراطی به اجرا گذاشت.

این طرح به خصوص آن دسته از زندانیانی را شامل می شود که به عنوان عضو فعال تشکیلات جهادی از جمله داعش در سوریه و عراق به نبرد پرداختهاند.

نفوذ جریان های تندرو و گروهای افراطی در منطقه بالکان، پدیده ای است که کوزوو، کشور کوچکی با یک میلیون و هشتصد هزار نفر جمعیت را نیز به شکلی قابل توجه تحت تاثیر قرار داده است. حدود سیصد تن از ساکنان کوزوو که اغلب آنها را جوانان تشکیل می دادند در اوج دوران نبرد میان جریان‌های افراطی در سوریه و عراق برای همراهی با پیکارجویان جهادی راهی این مناطق شده و دست کم پنجاه نفر از آنها در این راه کشته شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منابع محلی از حدود صد نفری که از مناطق یاد شده به کشور بازگشته اند هشتاد تن در زندان محبوسند. برخی از این افراد حکم محکومیت دریافت کرده و برخی دیگر در انتظار محاکمه به سر می برند.

بر اساس قوانین مبارزه با تروریسم کوزوو، کمترین حد مجازات برای محکومین این پرونده ها پنج سال تعیین شده است.

وزارت دادگستری کوزوو روز جمعه اعلام کرد در پی توافق با جامعه اسلامی این کشور، نهادی که مسائل مربوط به مسلمانان کوزوو را مدیریت می کند، هشت مبلغ روحانی قرار است برای ارشاد اسلامگرایان افراطی در زندان های این کشور و برپایی کلاس های مذهبی مشغول به کار شوند.

بیش از نود درصد از جمعیت کوزوو را مسلمانان تشکیل می دهند. اغلب مسلمانان این کشور پیرو اسلام معتدل و میانه رو هستند اما اقلیتی از آنها تحت نفوذ پیشوایان مذهبی تندرو قرار دارند که بسیاری از آنها در کشورهای عربی به تحصیل اسلام پرداخته اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.