وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

«مقررات مسدود کردن تحریم ها» راه حل اتحادیه اروپا برای حفظ برجام

 نظرها
«مقررات مسدود کردن تحریم ها» راه حل اتحادیه اروپا برای حفظ برجام
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اروپا می خواهد برجام را حفظ کند اما برخی از تحلیلگران معتقدند که این امکان وجود ندارد. به گفته آن‌ها تحریم های دولت آمریکا علیه شرکت های اروپایی نهایتا باعث خروج سرمایه‌گذاران از ایران خواهد شد.

برای بررسی بیشتر و بهتر رابطه تجاری میان ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا یورونیوز با مسئول آژانس صادرات بلژیک در بروکسل گفتگو کرد. بلژیک تنها در یازده ماه اول سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۵۵۰ میلیون یورو کالا و خدمات به ایران صادر کرد و در مدت زمان مشابه ۱۱۵ میلیون یورو واردات از این کشور داشت. صادرات بلژیک به ایران در سال ۲۰۱۶، ۲۰ درصد افزایش یافت. همزمان واردات از ایران افزایش ۱۴۹ درصدی داشته است.

مدیرعامل آژانس صادرات بلژیک، پاسکال دلکومینت، به یورونیوز گفت بسیاری از شرکت هایی که در ماه های اخیر برای سرمایه گذاری جدید به ایران رفته بودند تا سرمایه گذاری را آغاز کنند با تصمیم دونالد ترامپ از حضور در بازار ایران منصرف شدند. او به ما گفت که در سال ۲۰۱۶ یک سال پس از امضای برجام ۶۰ شرکت جدید بلژیکی و در سال ۲۰۱۷، یکصد و بیست شرکت برای دیدار و سرمایه گذاری راهی ایران شدند. پاسکال دلکومینت می گوید اگر اروپا بخواهد می تواند راه های قانونی فرار و بی اثر کردن تحریم های دونالد ترامپ را انتخاب و اجرایی کند.

پاسکال دلکومینت معتقد است که تنها تحریم ها نیستند که سرمایه گذاری در ایران را سخت می کنند: انعکاس ترس و واهمه از اجرای تحریم ها پای برخی از سرمایه گذاران بزرگ برای ورود به ایران را سست می کند. مدیرعامل آژانس صادرات بلژیک می گوید: «ترس از تحریم ها اثرات روانی زیادی هم دارد. بسیاری از شرکت پیش از آغاز تحریم ها از احتمال قطع شدن روابط تجاری با آمریکا پیشاپیش راه خروج از ایران را پی گرفته اند. به همین دلیل ترغیب بلژیکی ها برای حضور در بازار ایران کار بسیار دشواری است، خصوصا در زمانی که رئیس جمهوری آمریکا در روز خروج از برجام نوید تحریم های تازه می دهد.»

بیشتر بخوانید:

برای خانم دلکومینت برجام پایان نیافته است و نیاز به یک تعامل جامع و کامل از طرف تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا هست تا اروپا منافع اقتصادی خود با ایران پس از برجام را حفظ و توافق هسته ای را زنده نگاه دارد. بیشترین صنایعی که در ایران سرمایه گذاری کردند در بخش تولید مواد غذایی، نفت و گاز و تولید و ساخت خودرو هستند.

پاسکال دلکومینت می گوید: «اروپا مجبور است برای حفظ برجام از راهکردهای حقوقی و قانونی که در اختیار دارد استفاده کند و نگذارد تا فشار و تحریم های آمریکا روی روابط اتحادیه با ایران تاثیر بگذارد. با استفاده از «مقررات مسدود کردن تحریم ها» اروپا می تواند به شرکت های اروپایی تضمین لازم برای ماندن در ایران را بدهد. این مقررات می توانند عامل مهمی در حفظ برجام و منافع اقتصادی اروپا در ایران باشند.»

«مقررات مسدود کردن تحریم ها» ماده تبصره قانونی است که اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۶ در پارلمان اروپا به تصویب رساند و آن را اجرایی کرد. پیشتر شرکت های اتحادیه اروپا با استفاده از این مقررات رابطه تجاری خود با چین در دوران تحریم را حفظ کرده اند.