خبر فوری

کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا به ریاست جینا هسپل بر سیا رای مثبت داد

 نظرها
جینا هسپل
جینا هسپل -
کپی رایت
رویترز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

کمیته اطلاعاتی مجلس سنای آمریکا روز چهارشنبه به جینا هسپل، نامزد پیشنهادی رئیس جمهوری این کشور برای تصدی سمت مدیریت سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده (سیا) رای مثبت داد.

انتظار می رود ریاست جینا هسپل بر سیا هفته آینده از سوی نمایندگان مجلس سنا مورد تائید قرار گیرد. کمیته اطلاعاتی این مجلس با ۱۰ رای موافق در برابر پنج رای مخالف به نامزد پیشنهادی دونالد ترامپ رای مثبت داد. دو عضو دموکرات این کمیته که هشت عضو جمهوریخواه دارد به ریاست جینا هسپل بر سیا رای موافق دادند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جینا هسپل در صورت تائید نهایی در مجلس سنا اولین زنی خواهد بود که مدیریت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا را برعهده می گیرد. او که پس از استعفای مایک پومپئو به مدیریت موقت سیا رسید سابقه ۳۳ سال فعالیت در این سازمان را دارد.

از جینا هسپل، ۶۱ ساله، به دلیل ریاست او بر یک زندان مخفی سیا در تایلند در سال ۲۰۰۲ انتقادهای زیادی شده است. زندانیان مظنون به عضویت در گروه القاعده به طور مداوم در این زندان مورد شکنجه قرار می گرفتند.

جینا هسپل در جریان جلسه بررسی صلاحیت خود برای مدیریت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا وعده داده بود که در دوران ریاست او بر سیا از شکنجه برای دریافت اطلاعات از مظنونان استفاده نخواهد شد.

از ۱۰۰ نماینده مجلس سنای آمریکا ۵۱ نفر جمهوریخواه و ۴۹ نفر دموکرات هستند. جان مک کین، سناتور کهنه کار جمهوریخواه که در دوران جنگ ویتنام به عنوان اسیر جنگی مورد شکنجه قرار گرفته بود از مخالفان سرسخت انتخاب جینا هسپل به عنوان مدیر آینده سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا است.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.