خبر فوری

رستوران‌ها و هتل‌های آلمانی، تشنه نیروی کار مهاجر

 نظرها
رستوران‌ها و هتل‌های آلمانی، تشنه نیروی کار مهاجر
کپی رایت
Laura Fiorio, courtesy of Uber den Tellerrand)
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

آمارها نشان می‌دهد مهاجران در آلمان بیش از پیش جذب بازار کار می‌شوند اما صاحبان صنایع همچنان از دولت می‌خواهند نیروی کار بیشتری فراهم کند.

آژانس کار آلمان اعلام کرد شمار پناهندگان استخدام شده در این کشور نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد افزایش یافته است. این امر نشانگر آن است که نتایج جذب بیش از یک میلیون پناهنده در این کشور بهتر از آن بوده است که برخی انتظار داشتند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از سوی دیگر شمار پناهندگان بیکار در این کشور از سال گذشته تا کنون حدود ۱۸۰ هزار تن باقی مانده است. این از آن روست که از یک سو میزان مهاجرت نسبت به سه سال گذشته به شکل چشمگیری افت کرده و از سوی دیگر بسیاری از مهاجران سرگرم گذراندن «دوره‌ جذب در اجتماع» هستند.

انزو وبر از موسسه پژوهش استخدام آلمان می‌گوید:‌ «ترس از آنکه با یک میلیون فرد بیکار روبرو شویم درست از آب درنیامد.» این موسسه همچین پیش‌بینی می‌کند که ورود مهاجران در سال ۲۰۱۸ نه تنها نیز هیچ تأثیری بر نرخ بیکاری ۵/۳ درصدی این کشور نخواهد داشت بلکه شمار افراد مشغول به کار در این سال یکصدهزار تن بیشتر خواهد شد.

دلیل این امر آن است که شرکت‌های آلمانی به شدت نیازمند کارگر اند. این افزایش تقاضا برای نیروی کار بیشتر از سوی بخش‌های خدماتی نظیر هتل‌ها و رستوران‌ها بوده است.

آکیم درکس، معاون اتاق بازرگانی آلمان اعلام کرد از آنجا که از هر ۵ مهاجر ۳ نفر زیر ۲۵ سال هستند شرکت‌های این کشور امیدوارند بتوانند این نیروهای جوان را برای گذراندن دوره کارآموزی استخدام کنند.

همچنین بسیاری از این شرکت‌ها از دولت خواسته‌اند برای گذراندن دوره کارآموزی تسهیلات و بودجه بیشتری در اختیار آنها بگذارد، به ويژه به این منظور که کارآفرینان مطمئن شوند مهاجرانی که دوره‌های آموزشی و فنی را نزد آنان می‌گذرانند بعدا ناگزیر به ترک خاک آلمان نشوند.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.