خبر فوری
This content is not available in your region

دادگاه عالی اتحادیه اروپا: قانون بازنشستگی تراجنسیتی‌ها در بریتانیا تبعیض‌آمیز است

نظرها
دادگاه عالی اتحادیه اروپا: قانون بازنشستگی تراجنسیتی‌ها در بریتانیا تبعیض‌آمیز است
اندازه متن Aa Aa

دادگاه عالی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه ۲۶ ژوئن در پرونده‌ای قانون بریتانیا درباره حق مستمری بازنشستگی زنان تراجنسیتی (ترنسجندر) را تبعیض‌آمیز خواند و بر علیه آن رای داد. دولت بریتانیا یک تراجنسیتی زن را از درخواست بازنشسته شدن بعنوان زن پیش از فسخ ازدواج منع کرده بود.

درخواست این زن تراجنسی برای دریافت مستمری پس از رسیدن به سن ۶۰ سالگی رد شده‌ بود زیرا طبق قوانین بریتانیا مردان فقط در سن ۶۵ سالگی می‌توانند مستمری بازنشستگی بهره مند شوند. این فرد که به عنوان مرد ازدواج کرده بود در سال ۱۹۹۵ تغییر جنسیت داد اما گواهی تغییر جنسیت نداشت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

طبق قوانین بریتانیا افراد تراجنسی برای بازنشسته شدن در سن مربوط به جنس خود باید پیش از عمل جراحی، ازدواج خود را لغو کرده باشند.

دادگاه اتحادیه اروپا می‌گوید که الزام لغو ازدواج برای این موضوع فقط افرادی را در نظر می گیرد که تغییر جنسیت داده‌اند. موضوعی که شامل تمام افراد تراجنسیتی نمی‌شود.

تراجنسیتی به افرادی گفته می‌شود که هویت جنسی متفاوتی برای خود قائل هستند و می‌خواهند که بدون تغییر جنسیت با هویت جنس مخالف زندگی کنند. اما افراد تراجنسی آنهایی هستند که با عمل جراحی هویت جنسی و اندام جنسی خود را یکسان می کنند.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.