خبر فوری
This content is not available in your region

دولت لهستان لایحه جنجالی مربوط به هولوکاست را اجرایی نمی کند

نظرها
دولت لهستان لایحه جنجالی مربوط به هولوکاست را اجرایی نمی کند
اندازه متن Aa Aa

دولت لهستان لایحه پارلمان این کشور که در ماه ژانویه درباره هولوکاست تصویب شد را اجرایی نخواهد کرد. طبق این لایحه اگر شخص حقیقی و یا حقوقی لهستان را در قبال جرایم نازی‌ها در این کشور مسئول بداند، با مجازات زندان روبرو خواهد شد. با انتقادات فراوان دو دولت آمریکا و اسرائیل از تصمیم پارلمان لهستان، دولت این کشور تصمیم گرفت تا این لایحه قانونی را به اجرا نگذارد.

آلمان نازی در جریان جنگ جهانی دوم به لهستان حمله و این کشور را اشغال کرد. از جمله اقدامتی که نازی ها پس از اشغال لهستان انجام دادند، ساختن اردوگاه کار اجباری آشویتس در سال ۱۹۳۹ میلادی و استفاده از آن بود. در جریان هولوکاست، چندین میلیون‌ لهستانی از جمله سه میلیون شهروند یهودی این کشور کشته شدند.

مقامات لهستان مدتهاست که با استفاده از عباراتی همچون «اردوگاه مرگ لهستان» مخالفند؛ عباراتی که بیانگر آن است که دولت لهستان در کنار نازی‌ها به نحوی در قبال اردوگاه آشویتس دارای مسئولیت مشترک است.

مقامات اسرائیل معتقدند تصویب این لایحه باعث می‌شود که بحث‌ها دربارۀ دخالت لهستان در هولوکاست محدود شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.