خبر فوری
This content is not available in your region

توافقنامه تاریخی تجارت آزاد ژاپن و اتحادیه اروپا

euronews_icons_loading
توافقنامه تاریخی تجارت آزاد ژاپن و اتحادیه اروپا
اندازه متن Aa Aa

توافقنامه تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا و ژاپنِِ قرار است به‌زودی در توکیو، پایتخت‌ این کشور امضا شود. این توافقنامه تاریخی منجر به تسهیل همکاری‌های تجاری بین اتحادیه اروپا و سومین اقتصاد بزرگ جهان می‌شود.

کاهش تعرفه‌های گمرکی برای کالاهای کشاورزی و مواد غذایی، تقویت سرمایه گذاری و به اشتراک گذاشتن دانش و مهارت، ارکان اصلی این توافقنامه هستند.

توافقنامه همکاری تجاری ژاپن و اتحادیه اروپا روز ۱۷ ژوییه / ۲۶ تیرماه ۱۳۹۷ در جریان نشستی که با حضور مقامات ژاپن و اتحادیه اروپا برگزار می‌شود، امضا خواهد شد.

سفیر ژاپن در اتحادیه اروپا در سمینار ویژه‌ای که به این منظور در بروکسل برگزار شد با تاجران و بازرگانان اروپایی دیدار کرد.

دنی ریزبرگ، رئیس شورای بازرگانی اروپا در ژاپن می‌گوید: «۱۰ سال پیش تجارت در ژاپن بسیار سخت بود. اما با توافق تجارت آزاد بین ژاپن و اتحادیه اروپا تمام این سختی‌ها از میان می رود و می توانیم بیشتر روی بازاریابی و رشد کسب و کار تمرکز کنیم.»

طبق این توافقنامه که حوزه های متعددی را از زیست فناوری گرفته تا صنعت خودروسازی شامل می شود. تعرفه صادارت برخی محصولات مثل پنیر و شراب حذف و از موانع صنعت خودروسازی ژاپن برای صادرات کاسته می شود.

قرارداد تجارت آزاد بین ژاپن و اتحادیه اروپا به نفع مصرف‌کنندگان است

از دیدگاه کازوئو کوداما، سفیر ژاپن در اتحادیه اروپا این معاهده تجاری منجر به ارتقای تامین منافع دو جانبه می‌شود. وی به یورونیوز می‌گوید: «این قرارداد یک منطقه بزرگ و آزاد تجاری برای ۶۴۰ میلیون نفر در ٰژاپن و اتحادیه اروپا فراهم می‌کند. مجموع تولید ناخالص داخلی این منطقه یک سوم تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل خواهد داد، بنابراین فرصت خوبی برای بهبود رفاه اروپایی ها و ژاپن است.»

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هوسوک لی مایکی‌مایا، کارشناس اقتصادی در لندن می گوید توافق تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا و ژاپن به نفع مصرف کنندگان دو کشور است و چشم انداز جدیدی را در تجارت بین المللی ایجاد می کند.

وی به یورونیوز می‌گوید: «محصولات با کیفیت بهتر و با قیمت‌ مناسب‌تر در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرند و آنها به فناوری‌ها ومحصولات جدید، با قیمتی کمتر از قیمت کنونی دسترسی خواهند داشت.»

توافق تجارت آزاد اتحادیه اروپا و سومین قدرت اقتصادی جهان قرار است سال آینده اجرا شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.