وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

اردوغان: اسرائیل فاشیست‌ترین و نژادپرست‌ترین کشور دنیاست

 نظرها
اردوغان: اسرائیل فاشیست‌ترین و نژادپرست‌ترین کشور دنیاست
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز سه‌شنبه اسرائیل را «فاشیست‌ترین و نژادپرست‌ترین کشور دنیا» خواند.

آقای اردوغان با اشاره به مصوبه جدید پارلمان اسرائیل که این کشور را کشوری منحصرا یهودی دانسته گفت که تصویب این قانون «هیچ شکی باقی نمی‌گذارد که اسرائیل صیهونیست‌ترین، فاشیست‌ترین و نژادپرست‌ترین کشور دنیاست.»

وی همچنین گفت که «روح هیتلر در کالبد برخی رهبران اسرائیل حلول کرده است.» رئیس جمهوری ترکیه در بخش دیگری از سخنانش از تمام کشورها، فعالان مدنی، خبرنگاران و مدافعان آزادی خواست تا علیه اسرائیل اقدام کنند.

بیشتر بخوانید: قانون تازه اسرائیل به اعراب ساکن آن حق تعیین سرنوشت کشور را نمی‌دهد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز در واکنش به سخنان آقای اردوغان، ترکیه را کشوری دانست که در حال «بازگشت به دوران سیاه دیکتاتوری» است.

وی گفت: «اردوغان مردم سوریه و کردها را قتل عام می‌کند و هزاران نفر از مردم کشور خودش را به زندان انداخته است. ترکیه تحت لوای او به یک دیکتاتوری سیاه تبدیل می‌شود.»

آقای نتانیاهو همچنین ضمن دفاع از مصوبه اخیر پارلمان گفت که اسرائیل «از برابری حقوق تمام شهروندان چه پیش از تصویب قانون و چه پس از آن دفاع می‌کند.»

بر اساس مصوبه جدید، که به قانون دولت-ملت موسوم است تنها یهودیان از حق تعیین سرنوشت در اسرائیل برخوردارند.

تنش لفظی میان رهبران دو کشور از مدت‌ها پیش شدت گرفته است. رئیس جمهوری ترکیه بویژه در هفته‌های اخیر به شدت از رفتار اسرائیل در قبال فلسطینی‌ها انتقاد کرده است.

آنکارا در ماه مه از سفیر اسرائیل در ترکیه خواسته بود خاک این کشور را ترک کند.