خبر فوری

کدام زبان‌ها بیشترین تعداد گویشور را در جهان دارند؟‌

 نظرها
کدام زبان‌ها بیشترین تعداد گویشور را در جهان دارند؟‌
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

همه ما حداقل یک زبان مادری داریم که راه ارتباطی بین ما و جهان اطرافمان است. با این وجود زبان مادری حدود یک چهارم از جمعیت هفت و نیم میلیاردی جمعیت کره زمین یکی از سه زبان چینی، اسپانیایی و انگلیسی است.

چین پرجمعیت‌ترین کشور جهان با داشتن قریب به یک میلیارد و سیصد میلیون نفر گویشور زبان چینی در صدر این جدول ایستاده است. دو زبان اسپانیایی و انگلیسی با مجوع قریب به ۸۰۰ میلیون گویشور در جایگاه دوم و سوم ایستاده‌اند.

زبان‌های عربی، هندی، بنگالی، پرتغالی، روسی، ژاپنی و لندایی که در رتبه‌های چهارم تا دهم این فهرست قرار دارند به ترتیب زبان مادری قریب به یک و نیم میلیارد از ساکنان کره خاکی هستند.

با این حال به نظر می‌رسد در سال‌های آینده این فهرست تغییر قابل مشاهده‌ای کند چرا که مرتبا بر تعداد کسانی که بیش از یک زبان مادری یا نزدیک به زبان مادری خود می‌دانند، افزوده می‌شود.

در عین حال باید توجه داشت در کنار زبان‌هایی با گویشوران بسیار زبان‌هایی نیز وجود دارند که تعداد گویشوران آنها بسیار کم است. اکنون بیش از ۱۵۰۰ زبان زنده وجود دارد که تعداد گویشوران آنها کمتر از هزار نفر و گاهی کمتر از ۱۰ نفر است.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.