خبر فوری

مخالفان عمران خان در اعتراض به نتیجه انتخابات تهدید به تظاهرات خیابانی کردند

 نظرها
مخالفان عمران خان در اعتراض به نتیجه انتخابات تهدید به تظاهرات خیابانی کردند
کپی رایت
رویترز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

عمران خان، رهبر حزب «تحریک انصاف» پاکستان در حالی مذاکرات خود برای تشکیل دولت ائتلافی را آغاز کرده است که شماری از احزاب دیگر این کشور اعلام کرده اند در اعتراض به روند برگزاری انتخابات تظاهرات خیابانی برگزار خواهند کرد.

با این حال یکی از سران حزب مسلم لیگ شاخه نواز با پذیرش شکست در انتخابات اعلام کرد که حزب متبوعش در پارلمان آینده در جایگاه مخالف دولت قرار خواهد گرفت. حمزه شهباز شریف، برادرزاده نواز شریف، نخست وزیر اسبق پاکستان گفت: «با وجود همه ملاحظاتی که داریم [در پارلمان آینده] در جایگاه مخالفان دولت خواهیم نشست.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

گروهی از احزاب معترض به نتیجه انتخابات پاکستان خواستار برگزاری انتخابات مجدد شده اند. حزب مردم پاکستان به رهبری بلاول بوتو نیز اعلام کرده است که نتیجه انتخابات را به رسمیت نمی شناسد.

عمران خان روز پنجشنبه در سخنرانی خود که به مناسبت پیروزی در انتخابات پارلمانی ایراد شد از تحقیق در مورد ادعای «تخلف» در انتخابات سخن گفت.

مخالفان عمران خان بر این باورند که انتخابات اخیر به دلیل «جانبداری» ارتش پاکستان از حزب «تحریک انصاف» منصافانه نبوده است. ارتش پاکستان تاکنون هرگونه دخالت در روند برگزاری انتخابات را رد کرده است.

ادعای «تخلف» در انتخابات در حالی مطرح می شود که هیات ناظر اتحادیه اروپا اعلام کرده است که انتخابات اخیر پاکستان «به خوبی» انتخابات سال ۲۰۱۳ برگزار نشده است. به گفته ناظران اتحادیه اروپا احزاب شرکت کننده در انتخابات از موقعیت و فرصت های برابر برخوردار نبودند. وزارت امور خارجه آمریکا نیز از نحوه برگزاری انتخابات در این کشور ابراز نگرانی کرده است.

بنا به نتایج اولیه حزب «تحریک انصاف» دستکم ۱۱۴ کرسی از ۲۶۹ کرسی پارلمان را به دست آورده است. احزاب «مسلم لیگ شاخه نواز» و «مردم» نیز به ترتیب ۶۳ و ۴۳ کرسی کسب کردند.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.