خبر فوری

کردهای سوریه:‌ دمشق با ترسیم نقشه راه سوریه ای غیرمتمرکز موافق است

 نظرها
کردهای سوریه:‌ دمشق با ترسیم نقشه راه سوریه ای غیرمتمرکز موافق است
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نیروهای دموکراتیک سوریه که شمال شرقی سوریه را در کنترل دارند روز شنبه اعلام کردند که در توافق با دولت بشار اسد در حال ترسیم نقشه راه سوریه‌‌ای دموکراتیک و غیرمتمرکز هستند. این ادعا در حالی مطرح می شود که تا لحظه تنظیم این خبر دمشق نسبت به آن واکنشی نشان نداده است.

شورای دموکراتیک سوریه (SDC) گفته است در توافق با دولت بشار اسد تصمیم گرفته اند که کمیته‌هایی را در سطوح مختلف برای پیشبرد مذاکرات شکل دهند، به خشونت‌ها در سوریه پایان دهند و نقشه راهی برای سوریه ای دموکراتیک و غیرمتمرکز ترسیم کنند.

این گروه گفته است که هفته گذشته با مقامات رسمی دولت سوریه در دمشق دیدار کرده اند.

روابط میان دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و کردهای شمال شرقی سوریه در جریان جنگ ۷ ساله این کشور از اهمیت اساسی برخوردار بوده است. کردها و بشار اسد بیشترین قلمرو را در سوریه کنونی تحت کنترل دارند و گروههای دیگر مناطق کوچکی را کنترل می کنند.

نیروهای دموکراتیک سوریه که از سوی نیروهای آمریکایی حمایت می شوند در جریان جنگ با نیروهای داعش توانستند نزدیک به یک چهارم خاک سوریه را در شمال شرقی این کشور تحت کنترل خود بگیرند.

آنها اکنون در حال مذاکره با دولت مرکزی سوریه هستند تا خودمختاریی را که بدست آورده‌اند، حفظ کنند.

با اینکه هر دو طرف در بیشتر مواقع تلاش کرده اند با یکدیگر درگیر نشوند اما دمشق و کردها در بسیاری از مسائل اختلاف نظرهای اساسی دارند. کردها بدنبال خودمختاری در شمال شرقی سوریه همراه با یک دولت غیرمتمرکز در سوریه هستند در حالی که دمشق خواستار بازگرداندن سیستم تمرکزگرای دولت مرکزی و کنترل تمامی خاک سوریه مانند گذشته است.

بشار اسد پیشتر قسم خورده بود تمام خاک سوریه را دوباره تحت کنترل بگیرد با این حال برای نخستین بار در ماه مه گذشته در حالی که از لحن تهدید آمیز نیز استفاده می کرد گفت که همه درها برای گفتگو با کردها باز است.

بشاراسد خودمختاری کردها در شمال شرقی سوریه را «ساختاری موقت» نامیده است.

با کاهش خطر نیروهای جهادگرا در سوریه از جمله داعش، مرحله بعدی بازگرداندن صلح به سوریه، به روابط دولت مرکزی و کردها بستگی خواهد داشت. دو نیروی مهم در سوریه که هنوز مشخص نیست اختلاف نظرهای عمیقا متفاوت شان را چگونه بدون درگیری حل و فصل خواهند کرد. با این حال اگر ادعای شورای دموکراتیک سوریه از سوی دمشق تایید شود، این توافق را می توان قدم بزرگی برای حل مسالمت آمیز اختلاف دو طرف محسوب کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.