خبر فوری
This content is not available in your region

تحویل پنج هواپیمای جدید به ایران پیش از آغاز تحریم‌های آمریکا

نظرها
تحویل پنج هواپیمای جدید به ایران پیش از آغاز تحریم‌های آمریکا
اندازه متن Aa Aa

هواپیمایی ملی ایران، هما اعلام کرد که روز یکشنبه پنج فروند هواپیمای جدید از شرکت فرانسوی/ایتالیایی ATR تحویل خواهد گرفت. این هواپیماها بناست ساعت ۴:۳۰ فردا یکشنبه در فرودگاه مهرآباد تهران به مسئولان هواپیمایی ملی ایران تحویل داده شود.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رسیدن این ۵ هواپیما در چهارچوب قراردادی است که ایران برای خرید ۲۰ فروند هواپیمای مسافربری کوچک در سال ۲۰۱۷ با شرکت ای.تی.آر بست؛ از این تعداد، پیش از این ۸ هواپیما به ایران تحویل داده شده است.

هواپیماهای کوچک ای.تی.آر گنجایش صد مسافر را دارند و در فعال نگاه داشتن پروازهای بین شهری کوتاه استفاده خواهند شد.

هواپیماهای کوچک ای.آر.تی گنجایش یکصد مسافر را دارند و مناسب پروازهای داخلی و منطقه‌ای هستند.

مجموعه قرارداد‌های ایران برای خرید هواپیماهای جدید مسافربری پس از خروج ایالات متحده از برجام با چالشی جدی روبرو شده است.

ایران که اعلام کرده بود برای نوسازی ناوگان پرواز‌ی خود دست‌کم به ۵۰۰ فروند هواپیمای تازه نیاز دارد پس از اجرایی شدن برجام خرید ۲۰۰ فروند هواپیما را در دستور کار خود قرار داد.

از مجموع این تعداد هواپیما ۸۰ فروند به شرکت بویینگ، ۱۰۰ هواپیما به شرکت ایرباس و ۲۰ هواپیما نیز به شرکت ای.تی.آر سفارش داده شد اما مدتی پس از خروج ایالات متحده از برجام دو شرکت بویینگ و ایرباس اعلام کردند امکان اجرایی کردن قرارداد خود با ایران را ندارند.

هواپیماهای ای.تی.آر که روز یکشنبه به ایران تحویل داده می‌شوند آخرین مجموعه هواپیمایی است که پیش از اجرای تحریم‌های تازه ایالات متحده به ایران می‌رسد.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.