خبر فوری

صدها هزار مهاجر افغان ایران را ترک کرده اند

 نظرها
صدها هزار مهاجر افغان ایران را ترک کرده اند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در ماه‌های گذشته بیش از ۴۴۰ هزار مهاجر افغان با ترک ایران به کشور خود باز گشته اند.

خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه با اعلام این خبر به نقل از سازمان جهانی مهاجرت گزارش کرد این شمار از مهاجران در هفت ماه نخست سال جاری میلادی به افغانستان باز گشته اند. براساس این آمار ۵۷ درصد از این افراد از ایران اخراج شده اند و ۴۳ درصد دیگر به میل خود این کشور را ترک کرده و به زادگاه خود رجعت کرده اند.

اوا شوئرر، یکی از سخنگویان سازمان جهانی مهاجرت این رقم را بی‌سابقه توصیف کرد و شمار مهاجران بازگشته در سال جاری میلادی را دو برابر سال گذشته تخمین زد.

بیشتر بخوانید:

بر اساس این گزارش، بسیاری از مهاجران افغان از طریق مرز زمینی از ایران به شهر هرات در غرب افغانستان باز می‌گردند.

سقوط شدید ارزش ریال و کاهش جدی قدرت خرید مهاجران عمدتا غیرقانونی افغان در ایران، عامل اصلی این موج بازگشت به شمار می‌رود.

از زمان آغاز جنگ‌های داخلی در افغانستان در دهه ۱۹۸۰، ایران یکی از مقاصد اصلی پناهجویان کشور همسایه بود که از ناامنی و جنگ در زادگاه خود می‌گریختند. با وجود تشابهات عمده زبانی و مذهبی میان دو کشور، پناهجویان افغان در ۴ دهه گذشته عمدتا به حاشیه جامعه میزبان رانده شدند.

به نظر می‌رسد در یک دهه گذشته و به‌ویژه با افزایش حضور شبه نظامیان افغان در سوریه، دست‌کم رویکرد رسانه‌ای دولت ایران نسبت به شهروندان افغان ساکن این کشور تغییر کرده است. به‌علاوه رهبر ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی به دولت دستور داد تا امکان تحصیل رایگان کودکان مهاجر را فراهم کند. با این حال بخش گسترده‌ای از مهاجران افغان ساکن ایران از وضعیت خود در این کشور ناراضی هستند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.