خبر فوری
This content is not available in your region

کرباسچی به‌دلیل یک اظهار نظر درباره سوریه به زندان می‌رود

نظرها
ایسنا
ایسنا
اندازه متن Aa Aa

غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران به دلیل یک اظهارنظر درباره جنگ سوریه به یک سال حبس تعزیری قطعی در دادگاه انقلاب اصفهان محکوم شد.

اتهام وی «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده است و حکم بدوی وی بعد از برگزاری دادگاه تجدید نظر، نهایی و برای اجرا ابلاغ شد.

کرباسچی سال گذشته در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶، در مراسمی در اصفهان سخنانی انتقادی درباره حضور ایران در جنگ سوریه داشت و این اظهارات به‌عنوان توهین به افرادی که جمهوری اسلامی ایران از آن‌ها با عنوان «شهدای مدافع حرم» نام می‌برد مطرح شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کرباسچی در این مراسم گفته بود: «ما هم دلمان می‌خواهد در سوریه و لبنان و یمن صلح برقرار شود. دفاع از مظلوم بشود و شیعیان آن جا تقویت بشوند. ولی این کار فقط با پول دادن و اسلحه خریدن و کشتن و زدن درست می‌شود؟»

وی همچنین در این مراسم انتخاباتی اضافه کرد: «دولت با غیرت دینی می‌گوید بگذارید از توان دیپلماسی برای حل مسائل منطقه استفاده کنیم.»

احمد خسروی وفا رئیس کل دادگستری استان اصفهان ۱۲ اردیبهشت ماه سال گذشته از تشکیل پرونده برای غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی خبر داده بود و گفت: «نسبت به اظهارات این فرد که جنبه جزایی داشته اعلام جرم و پرونده تشکیل شده است.»

کرباسچی در واکنش به اعتراض‌های صورت گرفته در آن زمان به ایلنا گفت، اظهاراتش بیش از دو دقیقه بود و فقط قسمت تقطیع شده آن پخش شده است.

وی تاکید کرد که متن آن صحبت‌ها موجود است و به طور کامل همه چیز روشن است.

کرباسچی در منصب شهردار تهران در سال ۱۳۷۷ برای جرایم مالی به سه سال زندان محکوم شد که دو سال آن را سپری کرد و با عفو رهبر ایران آزاد شد.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.