خبر فوری

نخست‌وزیر جدید اسلوونی رای اعتماد گرفت

 نظرها
سارچ نخست وزیر جدید اسلوونی
سارچ نخست وزیر جدید اسلوونی -
کپی رایت
رویترز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پارلمان اسلوونی روز ۱۷ اوت / ۲۶ مرداد، ماریان سارچ را مامور تشکیل دولت جدید کرد.

اسلوونی از زمان انتخابات پارلمانی در ماه ژوئن بدون دولت مانده بود چرا که نمایندگان قادر به توافق برای انتخاب نخست‌وزیر جدید نبودند. این طولانی‌ترین مدت زمانی به شمار می‌آید که مجلس این کشور نتوانسته بود روی نامزد تشکیل دولت به توافق برسد.

۵۵ نماینده از ۹۰ نماینده مجلس به آقای سارچ رای اعتماد دادند تا دولت اقلیت خود را تشکیل دهد. این بازیگر و کمدین سابق سینما که به سیاست روی آورده، موفق شد نخست‌وزیر ضدمهاجر سابق یانتس یانشا را کنار بزند.

حزب آقای سارچ در انتخابات مجلس تنها توانسته بود ۱۲.۶ درصد آرا و ۱۳ کرسی را کسب کند، اما با ائتلاف با ۴ حزب اقلیت دیگر توانست رقیب خود از حزب ضدمهاجر اسلوونی دموکراتیک فائق آید.

حزب راستگرای «اسلوونی دموکراتیک» به رهبری یانز یانشا،‌ نخست‌وزیر سابق اسلوونی در انتخابات مجلس این کشور توانست بیشترین کرسی‌ها را در انتخابات ۳ ژوئن کسب کند اما در کسب توافق حداکثری مجلس برای ادامه پست خود ناکام ماند.

نخست‌وزیر جدید ۱۵ روز زمان دارد تا کابینه خود را از میان ائتلاف ۵ حزب میانه چپ تشکیل دهد.

کشور کوچک اسلوونی با ۲ میلیون نفر جمعیت، از کشورهای استقلال‌یافته پس از فروپاشی یوگسلاوی در سال ۱۹۹۱ است. اسلوونی از سال ۲۰۰۴ به اتحادیه اروپا پیوسته و عضو پیمان دفاعی ناتو نیز به شمار می‌رود.

در سال ۲۰۱۵ و در جریان بحران مهاجرتی حدود ۵۰۰ هزار پناهجو از خاک اسلوونی گذشتند که این رویداد منجر به بحران سیاسی در این کشور شد.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.