وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

جهانگیری: امیدوارم اروپایی‌ها بتوانند به تعهدی که داده اند، عمل کنند

 نظرها
جهانگیری: امیدوارم اروپایی‌ها بتوانند به تعهدی که داده اند، عمل کنند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اسحاق جهانگیری معاون اول رئيس جمهوری می‌گوید: ایران در تلاش است تا مذاکرات را با کشورهای باقیمانده در برجام ادامه دهد.

معاون اول رئیس جمهوری روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهارداشت: «از نظر سیاسی تاکنون، کشورهای باقیمانده در برجام در این فضا خوب عمل کرده‌اند و دوستان ما در وزارت خارجه و دستگاه های مختلف، از عملکرد سیاسی اروپا، چین و روسیه رضایت دارند، در زمینه مسایل اقتصادی نیز به آنچه تاکنون عمل می شد، عمل کرده اند.»

جهانگیری همچنین افزود: «در بخش اقتصادی فعلا در اروپا، هم در زمینه خرید نفت و هم در زمینه برخی مبادلات تجاری، محدودیتی به وجود نیامده است. البته برخی از شرکت های خصوصی مخصوصا اروپایی ها از ایران رفته اند که اثرشان تا این لحظه خیلی تعیین کننده نبوده به جز برخی پروژه ها و طرح هایی که قرارداد داشتیم و محدود شده است.»

بیشتر بخوانید:

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با ظریف؛‌ آیا برجام به پایان راه خود رسیده است؟

رئیس «گروه اقدام ایران»: آمریکا آماده تحریم کشورهای خریدار نفت ایران است

شرکت تولید انرژی خورشیدی بریتانیایی فعالیت‌هایش را در ایران متوقف می‌کند

آقای جهانگیری همچنین با اشاره به قول اروپایی‌ها برای ورود شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی به ایران اظهار داشت: «اروپایی ها در جلسات به وزارت امور خارجه گفته و اطمینان داده اند، با شرکت های کوچک و متوسط و راهکارهایی که پیش بینی شده ، سعی می‌کنند پیش از اینکه آمریکا بخواهد تحریم‌های اصلی خودش را عملیاتی کند (آبان ماه) خسارت‌های احتمالی ایران را جبران کنند.»

معاون اول حسن روحانی همچنین با بیان اینکه امیدوار است اروپایی ها بتوانند به تعهدی که داده اند، عمل کنند، تاکید کرد: «ما برای هر دو حال، چه اروپایی ها و بقیه کشورها در صحنه باقی بمانند و چه اروپایی ها نتوانند مشکل را حل کنند، در پی راهکارهایی هستیم که هم بتوانیم نفت خود را بفروشیم و هم منابع ناشی از آن را جابجا کنیم.»

با خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران او تهدید کرده است که تحریم‌های بی‌سابقه‌ای را علیه ایران فعال خواهد کرد. کشورهای اروپایی اما می‌گویند تلاش دارند با وضع قوانین مخصوص، تحریم‌های آمریکا را علیه ایران بی اثر کنند.

به کانال یورونیوز فارسی در تلگرام بپیوندید