خبر فوری

هنرمند افغان مشکلات جامعه را با کارتون نقاشی می‌کند

هنرمند افغان مشکلات جامعه را با کارتون نقاشی می‌کند
کپی رایت
حسین رضایی، کارتونیست
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

کارتونیست افغان یکی از تاثیرگذارترین روش‌های بیان انتقاد در جامعه را کارتون عنوان می‌کند و می‌گوید: « من تصمیم گرفتم روشی را برای بیان انتقاد انتخاب کنم که هم به میزان بسیار زیادی تاثیرگذار باشد و هم اینکه مردم بتوانند راحت‌تر آن را متوجه شوند.»

حسین رضایی در گفت‌وگو با یورونیوز درباره فعالیت خود به‌عنوان کارتونیست می‌گوید: «شش سال پیش نقاشی را شروع کردم و تقریبا یک سال و نیم است که به شکل مستمر کارتون می‌کشم.»

این کارتونیست، نمایشگاه‌هایی خارج از افغانستان برگزار کرده است اما تاکنون در داخل کشور خود نمایشگاهی نداشته است.

نمونه‌ای از کارتون‌های حسین رضایی
نمونه‌ای از کارتون‌های حسین رضایی

وی درباره دلیل این کار تاکید می‌کند: «دوست دارم در افغانستان نمایشگاه برگزار کنم اما چون کارتون بسیار انتقادی است ممکن است با مشکلاتی روبرو شوم.» وی ابراز امیدواری می‌کند که درصورت پیش آمدن یک موقعیت مناسب نمایشگاه در داخل افغانستان هم برگزار می‌کند.

یکی از موضوعاتی که آقای رضایی در کارتون‌های خود به آن پرداخته است، موضوع «صلح» است. وی می‌گوید: « تقریبا پنج یا شش کار با موضوع صلح دارم و سعی کرده‌ام با یک نگاه انتقادی به فقدان صلح در افغانستان بپردازم و تاثیرات آن بر روی جامعه و زندگی مردم را با یک طنز تلخ نشان دهم.»

این کارتونیست افغان ادامه می‌دهد: «متاسفانه در افغانستان زمانی‌که می‌خواهیم درباره موضوعی انتقاد کنیم یا مخالفت خود را با موضوعی نشان دهیم، تنها کاری که می‌کنیم انتقادهای تند کلامی و جنگ‌های لفظی است.»

وی اضافه می‌کند: «جنگ‌های زبانی و ناسزا معمولان به درگیری‌های فیزیکی منجر می‌شود.»

بیشتر بخوانید:

آقای رضایی در عین حال می‌گوید: «من تصمیم گرفتم روشی را بیان انتقاد و مخالفت خود انتخاب کنم که هم به میزان بسیار زیاد تاثیرگذار باشد و هم مردم بتوانند بسیار راحت آن را متوجه شوند، جذابیت بیشتری داشته باشد و به سمت ابتذال و درگیری فیزیکی و کلامی هم نرود و از سوی دیگر محدود به یک زبان خاص هم نباشد و مردم سراسر دنیا بتوانند آن را متوجه شوند.»

وی، کارتون را یکی از بهترین و موثرترین روش‌ها برای بیان نظرات و انتقادها عنوان می‌کند و می‌گوید: «این هنر می‌تواند در سطح جامعه فرهنگ سازی کند.»

حسین رضایی سال گذشته در جشنواره بین‌المللی کشور رومانی برنده جایزه ویژه شد و با سایت «کارتون موومنت» قرارداد همکاری دارد.

ویدئوی این گزارش را در بالای صفحه تماشا کنید.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.