خبر فوری
This content is not available in your region

تورم کم سابقه در ترکیه؛ بانک مرکزی هشدار داد

نظرها
تورم کم سابقه در ترکیه؛ بانک مرکزی هشدار داد
اندازه متن Aa Aa

بانک مرکزی ترکیه روز دوشنبه اعلام کرد که در پی تورم ۱۸ درصدی این کشور، سیاست‌های پولی‌اش را با شرایط تازه انطباق می دهد.

بانک مرکزی ترکیه در بیانیه ای اعلام کرد: «تحولات اخیر در ارتباط با تورم، ریسک های مهمی را برای ثبات قیمت‌ها ایجاد کرده است. بانک مرکزی اقدامات ضروری را برای حمایت از ثبات قیمت‌ها به اجرا خواهد گذاشت.»

در این بیانیه تاکید شده است که سیاست‌های پولی در ماه سپتامبر مورد بازبینی قرار می گیرند.

بانک مرکزی ترکیه چشم انداز بی ثباتی در کشور را که در پی بحران پولی و افزایش قیمت ها ایجاد شده است، تایید می کند با این حال ارزش لیر بعد از بیانیه بانک مرکزی ترکیه اندکی بهبود پیدا کرده است.

ارزش لیر ترکیه در سال جاری ۴۰ درصد کاهش یافته است. قیمت کالاها از سیب زمینی تا مواد نفتی افزایش یافته و زنگ خطر گسترش شدید و سریع بحران اقتصادی و بانکی را به صدا درآورده است.

سوال اصلی سرمایه گذاران این است که‌ آیا بانک مرکزی قادر خواهد بود در جلسه ۱۳ سپتامبر خورد نرخ بهره را به میزان کافی افزایش دهد.

مخالف شخصی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با افزایش نرخ بهره در ماههای گذشته از علل سقوط ارزش لیر بوده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.