خبر فوری
This content is not available in your region

آلبانیایی تبارهای کوزوو مسیر رئیس جمهوری صربستان را سد کردند

نظرها
آلبانیایی تبارهای کوزوو مسیر رئیس جمهوری صربستان را سد کردند
کپی رایت
رویترز
اندازه متن Aa Aa

حدود ۲۰۰ نفر از کهنه سربازان جنگ کوزوو روز یکشنبه مسیر جاده منتهی به روستایی را که قرار بود الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان در آن سخنرانی کند مسدود کردند.

رئیس جمهوری صربستان قصد داشت برای دیدار با صربهای بانیا به این روستا در شمال کوزوو برود اما معترضان با ایجاد موانعی در جاده، از سفر او جلوگیری کردند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

الکساندر ووچیچ در نهایت با تلفن و از راه دور برای ساکنان روستای بانیا سخنرانی کرد.

بر روی یکی از دست نوشته هایی که معترضان در دست داشتند نوشته شده بود: «ووچیچ باید برای جنایات و کشتارهایی که در سراسر کوزوو روی داده است عذرخواهی کند.»

ساکنان روستای بانیا صربهای کوزوو هستند. این در حالی است که بیش از ۹۰ درصد از جمعیت یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفری کوزوو را آلبانیایی تبارها تشکیل می دهند.

کوزوو در سال ۲۰۰۸ میلادی از صربستان اعلام استقلال کرد. حدود ۱۱۰ کشور جهان استقلال کوزوو را به رسمیت شناخته اند. این در حالی است که صربستان، روسیه و پنج کشور عضو اتحادیه اروپا استقلال کوزوو را به رسمیت نمی شناسند.

درگیری بین استقلال طلبان کوزوو و نیروهای صربستان در پایان دهه ۹۰ میلادی بیش از ۱۳ هزار کشته بر جای گذاشت.

یکی از شرط های اتحادیه اروپا برای الحاق احتمالی صربستان و کوزوو به این اتحادیه عادی سازی روابط بین بلگراد و پریشتینا است.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.