وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

برکسیت؛ مخالفت ۸۰ نماینده محافظه کار پارلمان بریتانیا با طرح نخست وزیر

 نظرها
 برکسیت؛ مخالفت ۸۰ نماینده محافظه کار پارلمان بریتانیا با طرح نخست وزیر
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

استیون بکر وزیر پیشین برکسیت می گوید که اگر ترزا می، نخست وزیر بریتانیا بخواهد طرح موسوم به «توافق چکرز» را برای خروج از اتحادیه اروپا پیگیری کند دست کم ۸۰ نماینده محافظه کار پارلمان علیه نخست وزیر «شورش» خواهند کرد.

«توافق چکزر» سندی است برای همکاری نزدیک تجاری با اتحادیه اروپا بعد از خروج کامل بریتانیا که توسط کابینه ترزا می‌ بعد از بن‌بست مذاکرات با اتحادیه اروپا امضاء شد.

استیون بکر پیش از این به دلیل مخالفت با پیشنهادات ترزا می برای خروج از اتحادیه اروپا از سمت خود استعفا داده است.

او که با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتگو می کرد افزود که بریتانیا باید به دنبال توافق تجارت آزاد با اتحادیه اروپا باشد که در ماه مارس از سوی دونالد توسک، رئیس شورای اروپا پیشنهاد شده است.

بکر افزوده است اگر نخست وزیر به دنبال آن است که برای تصویب این طرح روی رای اپوزیسیون در پارلمان تکیه کند «در آن صورت حزب محافظه کار دچار اختلاف هولناکی خواهد شد.»

استیون بکر از جمله سیاستمداران حامی برکسیت در بریتانیاست که معتقد است طرح ترزا می به اندازه کافی جامع و قاطع نیست.

در حالی که ۲۰۰ روز به خروج رسمی بریتانیا از اتحادیه اروپا و ۶ هفته تا نشست برکسیت در ماه اکتبر باقی مانده است، ترزا می نخست وزیر بریتانیا باید راهی برای آرام کردن مخالفانش پیدا کند، راهی که احتمالا با تغییر معنادار طرحش برای خروج از اتحادیه اروپا مرتبط است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید