خبر فوری
This content is not available in your region

بانک مرکزی ترکیه برخلاف میل اردوغان نرخ بهره را باز هم افزایش داد

نظرها
بانک مرکزی ترکیه برخلاف میل اردوغان نرخ بهره را باز هم افزایش داد
کپی رایت
رویترز
اندازه متن Aa Aa

بانک مرکزی ترکیه اعلام کرد برای مبارزه با بحران مالی این کشور نرخ بهره بانک ها را افزایش خواهد داد.

لیر واحد پول ترکیه در سال جاری میلادی نزدیک به ۴۰ درصد از ارزشش را از دست داده است.

مهم ترین دلیل آن خواست و اراده سیاسی رئیس جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان و افزایش تنش های اخیر با ایالات متحده بوده است. بانک مرکزی ترکیه پس از آن که در ماه اوت تورم در این کشور به بالاترین حد خود در پانزده سال گذشته رسید تلاش کرد تا کاهش ارزش لیر نسبت به دلار را به حداقل برساند و کشور را بسوی ثبات مالی و اقتصادی ببرد.

افزایش نرخ بهره بانکی در حالی اعلام می‌شود که نگرانی‌ها دربارۀ افزایش نفوذ رجب طیب اردوغان بر سیاستهای پولی همچنان بازار مالی را تحت تاثیر قرار می دهد.

برخی از کارشناسان، افزایش دوبارۀ نرخ بهره را گامی مثبت در راستای استقلال بانک مرکزی ترکیه از سیاستهای رئیس جمهوری این کشور توصیف کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

افزایش نرخ بهره بانکی، تصمیمی بر خلاف سیاستهای آقای اردوغان است؛ رئیس جمهوری ترکیه خود را «دشمن نرخ بهره» می‌خواند و معتقد است این کار منجر به افزایش تورم در کشور خواهد شد.

همچنین رئیس جمهوری ترکیه همواره در سخنان خود اعلام کرده است مخالف افزایش نرخ بهره است چرا که امیدوار است اعتبارات بانکی بیشتری را به فعالیت های ساخت و سازی اختصاص بدهد که بسیاری از اعضای خانوده اش در این فعالیت ها حضوردارند. پیش تر در ماه ژوئن بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را با ۴.۵ درصد افزایش به ۱۷.۷۵ درصد رساند و بار دیگر مقامات این بانک تصمیم گرفته اند نرخ بهره را به ۱۷.۹۰ درصد افزایش دهند.

برخلاف اعتقاد رئیس جمهوری ترکیه، کارشناسان بانک مرکزی بر این باورند که با افزایش نرخ بهره می توان تورم را در این کشور کنترل کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.