خبر فوری

پیشنهادات کمیسیون اروپا برای اصلاحات در سازمان تجارت جهانی

 نظرها
پیشنهادات کمیسیون اروپا برای اصلاحات در سازمان تجارت جهانی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

کمیسیون اتحادیه اروپا روز سه شنبه ۱۸ سپتامبر (۲۷ شهریور) تنها یک روز پس از وضع تعرفه‌های جدید بر کالاهای چینی از سوی ایالات متحده آمریکا، پیشنهاداتی را در جهت اصلاح سازمان تجارت جهانی برای کنترل تنش در بازار و تشویق ایالات متحده برای ماندن در این سازمان ارائه کرد.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز گذشته با اعمال تعرفه هایی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار بر کالاهای وارداتی چین، جنگ تجاری با این کشور را شدت بخشید. آقای ترامپ ماه پیش تهدید کرده بود ایالات متحده آمریکا از سازمان تجارت جهانی خارج خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

سسیلیا مالستروم کمیسر تجارت اتحادیه اروپا در بیانیه ای اعلام کرد: «جهان عوض شده است اما سازمان تجارت جهانی با آن تغییر نکرده است. اکنون زمان ایجاد تغییر برای پاسخگویی به چالش های امروز اقتصاد جهانی است. اتحادیه اروپا باید در این راستا نقش پیشرو را بر عهده گیرد.»

در بیانیه کمیسیون اروپا آمده است که با به روز کردن قواعد و قوانین تجارت بین المللی، باید قدرت نظارت سازمان تجارت جهانی بر داد و ستد را افرایش بخشید.

واشنگتن سازمان تجارت جهانی را متهم می کند که این سازمان بیش از آن که به مذاکرات تجاری بپردازد، تبدیل به دادگاهی برای حل و فصل اختلافات شده است.

مواضع سخت ایالات متحده آمریکا، اعضای سازمان تجارت جهانی را بر آن داشته است تا در جهت تبیین اقدامات اصلاحی همکاری کنند.

به همین منظور مقامات بلند پایه تجاری عضو این سازمان در ماه ژوئیه در ژنو دیدار کردند.

رییس جمهوری فرانسه نیز در ماه مه پیشنهاد بازبینی قوانین تجارت جهانی را ارائه کرده بود.

آقای ماکرون از آمریکا، چین، اتحادیه اروپا و ژاپن خواسته بود تا طرحی مبنی بر اصلاحات سازمان تجارت جهانی ارائه کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.