خبر فوری

روحانی: برنامه‌ای برای ملاقات با ترامپ ندارم

 نظرها
روحانی: برنامه‌ای برای ملاقات با ترامپ ندارم
کپی رایت
رویترز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است اعلام کرد که در جریان این سفر برنامه ای برای دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ندارد.

رئیس جمهوری ایران در مصاحبه با شبکه «ان بی سی» تاکید کرد که واشنگتن تنها دست به تهدید و تحریم علیه ایران زده است.

حسن روحانی اظهار داشت: «به طور طبیعی اگر کسی مایل به دیدار و گفتگو و پیشرفت در رابطه است، آن فرد از ابزار تحریم و تهدید استفاده نمی کند و همه قدرتش را علیه یک کشور دیگر به کار نمی گیرد.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

وی در مورد مقایسه رابطه آمریکا با دو کشور ایران و کره شمالی اظهار داشت: «مدل کره شمالی نمی تواند مدل درستی باشد زیرا ما نمی توانیم چنین مقایسه هایی انجام دهیم. البته مطمئنا مدلهایی وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد.»

رئیس جمهوری ایران تهدید آمریکا برای به صفر رساندن فروش نفت ایران را «توخالی» توصیف کرد و افزود: «ایالات متحده قادر نیست فروش نفت ما را به سفر برساند.»

وی پیش شرط گفتگو بین تهران و واشنگتن را جبران خسارتهایی دانست که با خروج آمریکا از برجام به وجود آمده است.

حسن روحانی در مورد تهدید ایران به بستن تنگه هرمز گفت: «اگر آمریکا مایل به استفاده از زور برای تحریم صنعت نفت ایران است مطمئنا با پاسخ مناسب روبرو خواهد شد.»

وی در پاسخ به این پرسش که آیا با این سخنان به دنبال تهدید دونالد ترامپ است اظهار داشت: «این یک تهدید نیست. واقعیت است. اگر آبهای خلیج فارس قرار است باز و امن باشد باید برای همه اینگونه باشد.»

رئیس جمهوری ایران قرار است روز سه شنبه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کند.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.