وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

مقامات افغانستان در عربستان با طالبان دیدار می‌کنند

 نظرها
مقامات افغانستان در عربستان با طالبان دیدار می‌کنند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نمایندگان طالبان بزودی در عربستان صعودی با مقامات افغانستان دیدار می‌کنند. این دیدار در آستانه برگزاری انتخابات افغانستان انجام می‌شود و هدف از آن تامین امنیت مراکز رای‌گیری است.

انتخابات مجلس افغانستان کمتر از یک ماه دیگر در حالی برگزار می‌شود که ترس از حمله به مراکز رأی‌گیری و کارزارهای انتخاباتی بر آن سایه افکنده است.

برگزاری انتخابات بدون خشونت و خونریزی نخستین اولویت دولت افغانستان است. یکی از مقام‌های طالبان اعلام کرد: «آنها (مقام‌های دولتی) از ما خواسته‌اند به برگزاری انتخابات آرام کمک کنیم.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

وی همچنین افزود: «هئیت دولتی بر سر آزادی زندانیان با ما توافق کرده است.» طالبان می‌گویند دولت افغانستان زندانیان آنها را به تناسب سنگینی و سبکی جرم‌ خود به سه بخش تقسیم‌ کرده است و شماری از این افراد که محکومیت سنگینی نداشته‌اند آزاد شده‌اند.

ملاقات سران طالبان و مقام‌های دولت افغانستان در عربستان پس از آن صورت می‌گیرد که برنامه دیدار مجدد طالبان با نمایندگان ایالات متحده به فرجام نرسید، چراکه سران طالبان با درخواست سه ماه آتش‌بس از سوی آمریکا موافقت نکردند.

گروه طالبان که دولت کنونی افغانستان را «نامشروع و دست‌نشانده خارجی‌ها» می‌داند پیوسته خواستار مذاکره مستقیم با ایالات متحده شده است. خواستی که ایالات متحده پس از بارها رد کردن آن سرانجام حدود سه ماه پیش آن را پذیرفت و نمایندگان آمریکا و طالبان سرانجام در دوحه قطر دیدار کردند.

بیشتر بخوانید: